Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Střešní zahrada - oáza v srdci velkoměsta

Posezení ve stínu rostlin si můžete dopřát i ve městě.
Posezení ve stínu rostlin si můžete dopřát i ve městě.

Tato zahrada se nachází na střeše domu v Melbourne a pro jejího majitele, Owena Harrise, je dokonalou oázou. Má pouhých 44m², které jsou ovšem dostačující, protože každý centimetr je důmyslně využitý.

Zahrada vyžaduje péči

Často se říká, že znakem dospělosti je, když se odstěhujete od rodičů. Ovšem máme za to, že ještě větším důkazem dospělosti je postarat se o svou zahradu a zajistit, aby vzkvétala. Nejen, že se ukáže, nakolik jsme schopni se o ni postarat, ale dokáže toho také mnoho říci o majiteli samotném.

Koupě bytu s vidinou zahrady

Zahrada přilákala svého majitele v roce 2013. Díky ní zakoupil byt, ke kterému zahrada patří a její bujnou zeleň lze vidět z každého pokoje. Na začátku ho motivovala pouhá vize, která se mu začala v hlavě formovat. Zahradu totiž vybudoval a láskyplně vybavil on sám s pomocí místního zahradního architekta Matta Duxe. Ten už měl se střešními zahradami nějaké zkušenosti, proto byl pro Owena velkým přínosem. Navíc si spolu rozuměli také z estetického hlediska. Owen měl celkem jasno v rozvržení a základním konceptu zahrady, Matt byl nenahraditelný v samotné realizaci. Například zajistil, aby měly rostliny dostatek kvalitní půdy a dobré zavlažování, což bývá na střechách často problematické. Také volba samotných rostlin byla omezená pouze na ty, které snesou větrné a vyvýšené prostředí. V rohu Owenovy zahrady se tedy zabydlel velký strom Cussonia spicata, který pochází z Afriky, nebo vinná réva Vitis coignetiae, která se popíná na drátech nad posezením.

Realizace

Hlavní příprava trvala zhruba týden. Nejdříve se pracovalo na zavodňovacím systému, poté se nahoru donesly květináče (ty jsou většinou odlehčené), poté se navozila veškerá zemina výtahem v pytlích, jeden po druhém. Největší květiny byly dopraveny najednou, ty menší Matt doplňoval příležitostně v následujících měsících. Owen vybral venkovní nábytek, který je v teplých měsících používán ve dne a díky vhodně zvolenému osvětlení také v noci. Zahrada tedy plní funkci dalšího obyvatelného prostoru pro Owena, návštěvníky i jeho psa Benjamina. „Kvůli vysokému parapetu nemám moc dobrý výhled do okolí, což mi vlastně ani nevadí. Mám díky tomu své soukromí a izoluje to byt od ruchu v ulici.“ říká spokojený Owen. 

Vhodně zvolený venkovní nábytek je hojně využívaný.
Vhodně zvolený venkovní nábytek je hojně využívaný.
Africký strom je chloubou zahrady.
Africký strom je chloubou zahrady.
Rostliny musí být odolné větru a vyšší poloze.
Rostliny musí být odolné větru a vyšší poloze.
Květináče jsou z odlehčeného materiálu.
Květináče jsou z odlehčeného materiálu.
Rostliny byly vybírány se smyslem pro detail.
Rostliny byly vybírány se smyslem pro detail.
Zahrada rozšířila obytný prostor bytu.
Zahrada rozšířila obytný prostor bytu.
Zeleň lze vidět z každého pokoje.
Zeleň lze vidět z každého pokoje.
Zdroj: thedesignfiles.net

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock