Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proměna stodoly ve stylový rodinný dům

Proměna stodoly ve stylový rodinný dům

Starý rodinný dům se stodolou na Jičínsku se měl pod taktovkou architektů proměnit ve zbrusu nové bydlení odpovídající požadavkům moderní doby. Dům však nakonec kvůli svému špatnému stavu ustoupil do pozadí a proměny se dočkala stodola, která se stala novým domovem majitele a jeho rodiny.

Rekonstrukce stodoly se ujali architekti ze studia BLOK architekti. Na rozdíl od původního rodinného domu, který byl záhy proměněn na technické zázemí zaujímající garáž, dílnu a sklad, vykazovala stodola dobrou kondici. Stávala na ploše o velikosti 130 m2 a byla orientována severojižním směrem.

Rozebrat a znovu složit

I přes dobrý stav stodoly, bylo zapotřebí ji přetvořit na rodinný dům, který by splnil přání majitele a současně odpovídal dnešním standardům bydlení. O pouhé renovaci s dílčími úpravami tak nemohla být řeč. Přešlo se k radikálnějšímu řešení. Celá stavba byla rozebrána a znovu složena, a to za použití co největšího množství původních materiálů. Vyrostla na svém původním půdorysu a s obdobným objemem i vzhledem. Také nová stodola beroucí na sebe funkci rodinného domu tak představuje podélný trakt orientovaný delší stranou severojižním směrem. Ze staré stodoly byly zachovány například výrazné pískovcové pilíře. Bylo však zapotřebí je rozřezat, vyplnit izolací a následně opět slepit. Nově vzniklé pilíře tak mnohem lépe vyhovují současným stavebním standardům. Prostory mezi těmito pískovcovými sloupy přitom vyplňuje cihelné zdivo, z vnější strany jsou překryty dřevěnými obklady.

Proměna stodoly ve stylový rodinný dům
Foto: MgA. Jiří Ernest

Výrazné elipsovité schodiště

Dominantním prvkem v interiéru zbrusu nového rodinného domu je schodiště elipsovitého tvaru, které se ukrývá v cihlovém tubusu. Kreativním způsobem propojuje střechu s přízemím a na jeho vrcholu se nachází velký prosklený světlík, který je možné otevřít, čímž se prostor okamžitě promění v malou rozhlednu. Elipsovité schodiště vnáší do interiéru rodinného domu nádech viktoriánské architektury. Působí velice elegantním a rustikálním dojmem.

Otevřené bydlení v rustikálním stylu

V interiéru našly své místo materiály jako pískovec, dřevo, cihly, ale i OBS desky či stěrky. Vzniká tak zajímavá kompozice, v níž se moderní styl doplňuje s rustikálním a industriálním. Bydlení je příjemně otevřené a díky řadě velkých prosklených ploch také dostatečně prosvětlené. Za zmínku stojí především velkoformátové okno směřující do dvora a zajišťující propojení se zahradou.

Proměna stodoly ve stylový rodinný dům
Foto: MgA. Jiří Ernest

Uspořádání interiéru rodinného domu

Dispozice domu navazuje na současný trend, kdy se v přízemí nacházejí společenské místnosti, zatímco patro bývá vymezené jako klidová zóna. Poněkud netradičním řešením je však v tomto případě vymezení zhruba třetiny přízemí, která slouží jako majitelův ateliér. Zbylý prostor v sobě zaujímá obývací pokoj, kuchyni a jídelnu. Nechybí zde ani koupelna. Zajímavostí též je, že část kuchyně byla zakomponována přímo do těla schodišťového tubusu. Podkroví má dvě výškové úrovně. V té nižší se nachází ložnice, koupelna a knihovna. V té vyšší našel místo dětský pokoj, v němž je díky oknům vsazeným do interiérové stěny možné pozorovat dění v jídelně.

Na Jičínsku tak dostal novou šanci jak starý rodinný dům, tak přidružená stodola. Ta se nakonec ukázala jako důležitější a záhy se proměnila v nové bydlení, zachovávající si ovšem řadu původních materiálů. Interiér zaujme zajímavou kombinací stylů, líbivou patinou i originálními průhledy do zahrady.

Foto: MgA. Jiří Ernest
Zdroj: www.blokarchitekti.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Rekonstrukce bytu Praha

Rekonstrukce RD Hovorčovice

BD Kostelec nad Černými lesy - luxusní interiér

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Vysněný dům na venkově

Luxusní maringotka

Černý dům se otevírá do krajiny

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock