Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proč a kdy upřednostnit čistě přírodní materiály?

Proč a kdy upřednostnit čistě přírodní materiály?

Ptali se mě: Proč a kdy upřednostnit čistě přírodní materiály? Jaké máte ráda a používáte je ve svých realizacích? Myslím, že v dnešní době Up-cyklace a Re-cyklace, tříděných odpadů a "znovuobjevení" základních materiálových hodnot, je odpověď jednoduchá.

V navrhování interiérů zřítkakdy nastane situace, že by se přírodní materiály nehodily. Snad jedině, pokud jsou zadáním Retro - 60tá léta. Tam vládly plasty. V přírodních materiálech, jako jsou dřevo, kámen, vlna, bavlna, len, (ale vlastně i sklo a kov), žijí lidé přirozeně od neolitu. Možná i pro tenhle tisíce let starý zvyk, přirozený archetyp, se v přírodních materiálech cítíme tak dobře a bezpečně. Víme co od něj očekávat. Kámen je studený, dřevo teplé, keramika křehká, len se mačká, bavlna saje, vlna hřeje.…  Osobně pravé materiály miluji a používám je ve všech svých realizacích prvořadě. Naopak opravdu nemám ráda jejich náhražky, jako jsou  vinilové podlahy a dlažby v dekoru dřeva. Pravé dřevo, dobře povrchově ošetřené, snese i mokré provozy, je teplé a lety používání získává jedinečnou patinu. Takové “šrámy vašeho života”, jak často klientům říkám.   A samozřejmě jsou projekty, kde by nás přirozeně ani nenapadlo použít “umělé” materiály. Umíte si třeba představit roubenku ( a to i moderní ), kde by byla vinilová podlaha nebo PVC ubrus? Do takových prostředí prostě patří dřevo, kámen, pálená dlažba, keramika, len, kůže… S přírodou souvisí samožřejmě i obliba jejích barev. Nejčastěji si lidé vybírají neutrální tóny dřeva v kombinacích s béžovou a šedou. Když už barva, tak sáhnou po odstínech zelené nebo modré. Dobrou zprávou je, že barvami roku 2020/21 jsou právě různé odstíny zelené,  v čele s šalvějovovou a mátovou. Pro následující rok se barevnice posouvá přes tyrkysovou do modré - šedomodré. Také v látkách a tapetách očekáváme stále množství dekorů s listy, stromy a květinami. Jen už méně exotickými a víc “horské pralesy”. Takže si přírodu užijeme naplno.

Foto: Gabriela Hámová

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Odvážný obývací pokoj s trávou

JEDINEČNÉ ŘEŠENÍ CELÉHO BYTU

Interiér se zaoblenou kuchyní

Rodinná rezidence ze 16.století

PRVOTŘÍDNÍ MATERIÁLY, ŠPIČKOVÝ DESIGN A DOKONALÉ ZPRACOVÁNÍ

Interiér Opava

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Luxusní maringotka

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock