Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proč a kdy upřednostnit čistě přírodní materiály?

Proč a kdy upřednostnit čistě přírodní materiály?

Ptali se mě: Proč a kdy upřednostnit čistě přírodní materiály? Jaké máte ráda a používáte je ve svých realizacích? Myslím, že v dnešní době Up-cyklace a Re-cyklace, tříděných odpadů a "znovuobjevení" základních materiálových hodnot, je odpověď jednoduchá.

V navrhování interiérů zřítkakdy nastane situace, že by se přírodní materiály nehodily. Snad jedině, pokud jsou zadáním Retro - 60tá léta. Tam vládly plasty. V přírodních materiálech, jako jsou dřevo, kámen, vlna, bavlna, len, (ale vlastně i sklo a kov), žijí lidé přirozeně od neolitu. Možná i pro tenhle tisíce let starý zvyk, přirozený archetyp, se v přírodních materiálech cítíme tak dobře a bezpečně. Víme co od něj očekávat. Kámen je studený, dřevo teplé, keramika křehká, len se mačká, bavlna saje, vlna hřeje.…  Osobně pravé materiály miluji a používám je ve všech svých realizacích prvořadě. Naopak opravdu nemám ráda jejich náhražky, jako jsou  vinilové podlahy a dlažby v dekoru dřeva. Pravé dřevo, dobře povrchově ošetřené, snese i mokré provozy, je teplé a lety používání získává jedinečnou patinu. Takové “šrámy vašeho života”, jak často klientům říkám.   A samozřejmě jsou projekty, kde by nás přirozeně ani nenapadlo použít “umělé” materiály. Umíte si třeba představit roubenku ( a to i moderní ), kde by byla vinilová podlaha nebo PVC ubrus? Do takových prostředí prostě patří dřevo, kámen, pálená dlažba, keramika, len, kůže… S přírodou souvisí samožřejmě i obliba jejích barev. Nejčastěji si lidé vybírají neutrální tóny dřeva v kombinacích s béžovou a šedou. Když už barva, tak sáhnou po odstínech zelené nebo modré. Dobrou zprávou je, že barvami roku 2020/21 jsou právě různé odstíny zelené,  v čele s šalvějovovou a mátovou. Pro následující rok se barevnice posouvá přes tyrkysovou do modré - šedomodré. Také v látkách a tapetách očekáváme stále množství dekorů s listy, stromy a květinami. Jen už méně exotickými a víc “horské pralesy”. Takže si přírodu užijeme naplno.

Foto: Gabriela Hámová

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dětský pokoj, Kravaře-Kouty

Kuchyň EGGERSMANN - nano povrch

RD v Říčanech II

Malá, ale šikovná toaleta

Pokoj pro skejťáka

Kuchyně se skříní na whisky

Sledujte nás

Nejčtenější články

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Vysněný dům na venkově

Luxusní maringotka

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock