Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nová zelená úsporám zvyšuje dotaci na zelené střechy

Zelené střechy jsou velice atraktivní a navíc prospěšné pro životní prostředí. Těší se proto čím dál tím větší oblibě, a to nejen u majitelů striktně rovných střech. Pokud chcete, aby se zazelenala také vaše střecha, využijte finanční podpory z programu Nová zelená úsporám.

Střechy pokryté vegetací přinášejí celou řadu pozitiv majitelům domů i svému okolí. Tyto střechy dostávají zelenou hlavně ve městech, kde je vegetace nedostatek. Jako příjemná místa pro pobyt a relaxaci ukazují obrovský potenciál dalšího využití a mají i vysoce pozitivní účinek na životní prostředí.

Proč nechat svou střechu zazelenat?

Jednou z předních pozitivních vlastností zelených střech je to, že pomáhají zadržovat vodu v krajině, čímž zlepšují klima ve svém okolí. Zeleň na střeše dokáže pojmout velké množství vody. Dochází tak ke snížení odtoku o 10 až 50 %. Vodu je pak možné odvést do retenční nádrže a používat na zalévání zahrady. Díky zadržování vody dochází k ochlazení okolí a zvýšení vlhkosti vzduchu. Střechy porostlé vegetací rovněž poskytují útočiště hmyzu, který by jinak v městské zástavbě neměl šanci. Díky zeleným střechám dochází také k zachycování škodlivin a prachových částic. Jednou z nejdůležitějších výhod je i vyrovnávání extrémních teplot. Zelené střechy jsou skvělou volbou pro snížení energetické náročnosti budov. V horkých letních měsících brání přehřívání a v zimních pomáhají uvnitř domu udržovat příjemnou teplotu. Umožňují tak snížit náklady na vytápění a klimatizaci. Pokud tedy hledáte způsob, jakým dopomoci k lepší tepelné izolaci domu, je pro vás zelená střecha tou pravou volbou. Jistě vás potěší i skutečnost, že tento typ střechy navíc snižuje hlučnost.

Extenzivní nebo intenzivní ozelenění střech

Jestliže uvažujete o ozelenění střechy vašeho domu, věřte, že odborníci si poradí i se sklonem střechy větším než 40 stupňů. Neplatí tedy, že by střecha musela být plochá. Důležitou roli však hraje únosnost střešní konstrukce a také to, kolik času a energie můžete péči o střešní vegetaci věnovat. Jestliže patříte mezi vášnivé zahrádkáře, hravě zvládnete i náročnější variantu, kterou představuje intenzivní ozelenění vaší střešní zahrádky. To se provádí na střešních konstrukcích s únosností do 1000 kg na m², přičemž je možné použít zeminu v tloušťce v rozmezí 1-1,3 metru. V takových podmínkách si můžete vytvořit zahradu sestávající z květin, keřů a dokonce i nízkých stromů. Naproti tomu extenzivní ozelenění střech je tu pro všechny, kteří by rádi, aby se jejich zahrada o sebe postarala spíše sama. Tento typ ozelenění je vhodný pro střechy s únosností 60–300 kg/m², přičemž zde nacházejí uplatnění nenáročné květiny a traviny postupně se rozšiřující do plochy. Vysazují se zde převážně trvalky, skalničky a suché rostliny, kterým nevadí střídání tepla, sucha a mrazu.

Navýšení dotací pro zelenou střechu

Cesta k zelené střeše je nyní ještě jednodušší, a to díky dotacím, o které můžete žádat v programu Nová zelená úsporám v rámci energeticky úsporných rekonstrukcí či staveb rodinných a bytových domů. Podpora je poskytována formou fixní dotace ve výši 800 Kč/m2 plochy vegetačního souvrství střechy a vztahuje se na výstavbu extenzivních, polointenzivních a také intenzivních zelených střech. Došlo tak k výraznému navýšení finanční podpory z původních 500 Kč. Navýšení se týká jak nových žádostí, tak těch dříve podaných, které ještě nebyly vyplaceny. Založení střešní zahrady přitom vychází na 500–2000 Kč za m². Výslednou cenu určují náklady na střešní konstrukci a rovněž nároky na požadovaný druh vegetace. O příspěvek na zelenou střechu můžete požádat i město. Pokud jste například z Brna, můžete získat dotaci v rozmezí od 900 do 1400 Kč na m².

{reklama-0}

Zelené střechy představují praktickou a estetickou adaptaci na klimatickou změnu, jelikož v létě příjemně chladí a v zimě nepropouští teplo. Jsou vysoce atraktivním doplňkem každého domu, který chce vyjít vstříc životnímu prostředí. Na zelených střechách lze navíc kromě květin, keřů a stromů, pěstovat i ovoce a zeleninu. Dosud nevyužívaný střešní prostor tak ukazuje další potenciál vedoucí k soběstačnosti obyvatel domu.

Zdroj: https://www.novazelenausporam.cz/zvysujeme-dotaci-na-zelene-strechy/

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

V hlavní roli kámen

KUCHYNĚ S TAJNOU MÍSTNOSTÍ

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock