Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Moderní stodola v Mazursku

V lokalitě Punkt Mazury nad jezerem Selmęt Wielki se architektura setkává s jedinečnou krajinou. Bok po boku zde vyrostly dva originální domy, které poskytují příjemné útočiště plné úchvatných výhledů.

Domy jsou uspořádány v takovém vztahu, že navzdory malé vzdálenosti mezi nimi mají jejich obyvatelé dostatečný pocit soukromí. Ztělesňují sen o moderní stodole, který se podařilo vyplnit ve spolupráci s architektonickým studiem Koziej Architekci a ateliérem interiérového designu Jam Kolektyw. Hlavním dodavatelem a pomocnou silou projektu pak byl Kuba Fraszka z firmy Twój Dom Pasywny.

Dům postavený na dálku

Kasia s Kamilem si přáli vlastní dům, ve kterém by bydleli spolu s malou Zojou, která byla na cestě. V době zahájení prací na domě poblíž města Ełk získal Kamil zaměstnání v Gdyni, oba přitom žili ve Varšavě. Jejich nový dům tak vlastně vznikl na dálku. Na to, jak jeho stavba pokračuje, dohlíželi pouze o víkendech. Vše se odvíjelo podle jejich přání, a tak se už brzy mohli ocitnout ve zbrusu nové stodole, která dokonale ladí s mazurskou krajinou.

Stodola jako příjemné útočiště

Stavení, které v úchvatné lokalitě vyrostlo, je něčím víc než jen místem k bydlení. Je vyjádřením životní filosofie svých majitelů – milovníků přírody a ekologie. Vytvořili si zde místo, v němž je snídaně obřadem, ve kterém mohou pěstovat rajčata a večer se nechat unášet dechberoucím pohledem na slunce, jež se pomalu ztrácí v hladině jezera. Úzké spojení s přírodou a ekologické pojetí bydlení pro ně byly tím nejdůležitějším.

Ekologické bydlení

V jedinečné krajině vedle sebe vyrostly hned dva domy. Větší z nich zaujímá plochu 240 m2, menší 80 m2. Oba využívají mnoho prvků udržitelné výstavby. Domy jsou postaveny pomocí přírodního stavebního systému Steico, který je jednoduchý, efektivní, trvanlivý a bezpečný. Místo sádrokartonu byl použit inovativní fermacell, tedy sádrové vlákno. Neobsahuje umělé přísady, takže je zcela ekologický. Desky jsou nehořlavé a odolné proti vlhkosti. K dokončení byly použity přírodní materiály. Posloužila zde skeletová konstrukce a izolace z dřevité vlny. Bydlení je dostatečně prosvětlené a prohřáté, a to především díky velkým oknům orientovaným na jih. O vytápění se stará tepelné čerpadlo. Bydlení je funkční, hospodárné a ekologické také díky vlastnímu příjmu vody a čističce odpadních vod.

Malý a velký dům

Ve velkém domě je možné ubytovat až deset hostů. V jeho přízemí se nachází obývací pokoj s jídelnou a malá místnost, která slouží jako domácí kancelář. Obývací zónu krášlí nádherné rohové okno s výhledem na jezero. Terasu s venkovním krbem částečně zakrývá převislý prvek prvního patra. Nahoře se nacházejí čtyři komfortní ložnice s koupelnami, všechny s výhledem na jezero. V menším domě, jehož prostor je velice otevřený, se mohou ubytovat čtyři osoby. V přízemí je situován společný prostor s kuchyní a jídelnou, je zde také samostatná koupelna. Mezipatro ukrývá dvě ložnice. Architektura a interiéry byly navrženy s myšlenkou trávit čas společně a vychutnávat si krásu jedinečné přírody. Velkorysé prosklení domů stírá hranici mezi tím, co je mimo dům a tím, co je uvnitř.  Oba domy nabízejí především úchvatné výhledy na jezero. A je zcela nasnadě, proč byl malý dům svými majiteli nazván „dům při západu slunce“…

Materiály, barvy a tvary v interiéru

Interiérový design je důsledkem moderního tvaru budovy. Uspořádání je moderní s několika prvky stylu vintage. Například jídelní stůl, konferenční stolek a posuvné dveře, to všechno bylo vyrobeno ze dřeva stodoly postavené roku 1920. Pozadí vybavení tvoří šedá mikrocementová podlaha, která díky podlahovému vytápění příjemně hřeje. Ačkoliv je moderní stodola plná nábytku od populárních značek, majitelé se zaměřili především na jedinečná řešení. Jako příklad poslouží kuchyňský nábytek z přírodního dubového dřeva a působivá devítimetrová knihovna. Na zakázku bylo mimo jiné vyrobeno nádobí a ložní prádlo, vše s důrazem na ekologii.

{reklama-0}

V Mazursku tak vzniklo estetické, funkční a ekologické bydlení, které člověka vrací zpátky k přírodě. Učí jej žít v souladu s ní a těšit se z rozmanitých výhledů do okolí. Mazursko je zázrakem přírody a je radost, že v ní malá Zoja bude moci žít. Obklopena láskou svých rodičů i poklady matky Země.

Zdroj: https://nowoczesnastodola.pl/z-polski/punkt-mazury-koziej-architekci

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock