Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jaký zvolit povrch terasy?

Správný výběr povrchu při stavbě terasy je stěžejní.
Správný výběr povrchu při stavbě terasy je stěžejní.

Terasy jsou u nás velmi oblíbené, poskytují nám kontakt s přírodou v bezprostřední blízkosti našeho domova. Jejich povrch je velmi důležitý, je tedy dobré, že je z čeho vybírat. Přesvědčte se sami…

Keramická dlažba

Oblíbenou volbou je keramická dlažba. U keramiky se dlaždice lepí do betonu na štěrkovém základě stejným způsobem jako v interiéru. Problém může nastat s jejich udávanou mrazuvzdorností a protiskluzností. Drtivá většina výrobků totiž pochází z oblasti středomoří, kde mráz přece jen nedosahuje takové síly jako u nás. Stává se tedy, že v našich zeměpisných šířkách popraskají buď dlaždice, nebo spáry. Při dešti pak povrch, ač protiskluzový, vyžaduje chůzi s nejvyšší opatrností.

TIP: Proti popraskání ochrání dlažbu kari síť, kterou vyztužíte podkladovou betonovou vrstvu o tloušťce ideálně 10 cm. Popraskání spár zase můžete předejít, pokud je vyplníte nikoli spárovací hmotou, ale suchým materiálem.

Zámková dlažba

Zámková dlažba představuje nejjednodušší a také nejlevnější řešení pro terasu v případě, že ne­mu­­síte obtížně rozbíjet starý beton a složitě připravovat místo pro štěrkový podklad.  Pokládá se na sucho, stejně jako při výstavbě chodníku, a to na zpevněný povrch, který tvoří jedna vrstva hrubého a druhá vrstva jemného štěrku. To vše o síle 15 až 20 cm. 

Betonové dlaždice

Vděčným materiálem je betonová dlažba, kterou můžete mít v nejrůznějších odstínech i velikostech. Dokonce je možné nechat si vyrobit tyto dlaždice na zakázku – vyberete si atypický rozměr i barevnost. Tren­dem je v tomto ohledu co největší formát, dlaždice může mít velikost i 100 x 100 cm. Běžně se používají kostky 80 x 80 cm. I tato dlažba se pokládá na sucho, ale práce při pokládce může snadno překonat cenu materiálu, a to zejména u velkoformátových dlaždic, kde je kolikrát potřeba i čtyř osob k přemístění jediné dlaždice.

Dřevo

Ikdyž vznikají různé materiály, které se snaží imitovat, dřevo je stále velice populární, a to pro svou přirozenost a nezaměnitelný pocit z přírodního materiálu. Z dřevin se používá především modřín a borovice. Nevýhodou je ale jejich měkkost, snáz se prošlapou na frekventovaných místech, odřou a hůře odolají pádu těžkých předmětů. Takovou terasu je potřeba, podobně jako parketovou podlahu, jednou za čas přebrousit a natřít. Další variantou je exotické dřevo, které vyniká tvrdostí, stálostí a obrovskou škálou barev. Špičkou na žebříčku kvality je dřevina Merbau a jihoamerické Ipe. Zde ovšem musíme počítat s vyšší cenou za materiál.

„Borovice, která se používá u nás, není tuzemská, ale dováží se ze Skandinávie. Naše totiž obsahuje velké množství smůly.“

Dřevoplast

Na rozdíl od ostatních je dřevoplast poměrně mladý. Tento módní materiál najdete na trhu pod různými obchodními názvy, například Woodplastic, Grenadect nebo Twin­son. Jeho podstata spočívá ve spojení dob­rých vlastností dřeva a plastu. Nabízí dřevěný vzhled, tvarovou stálost, odolnost, stálobarevnost a bez­­údržbovost. Nerozpaluje se na slunci, nehrozí zadření třísky, všechny díly jsou na vlas stejné. Je ovšem otázkou, nakolik se tato imitace opravdu přiblížila vzhledu dřeva. Proto doporučujeme si materiál zvolené firmy detailně prohlédnout.

Luxusní kámen

Nejluxusnější řešení pro terasu představuje kámen. Cena samotného materiálu začíná na přibližně 800 korunách za metr čtvereční a může se vyšplhat ­i na 6 000 Kč, třeba v případě mramoru. Drahá je ovšem také pokládka, neboť ta náleží do rukou odborníka – kameníka. Volit můžete z různých nerostů – porfyr, břidlice, mramor, žula... Oblíbený je pro svůj vzhled také pískovec, který je příjemný na dotek. Prob­lém může být v jeho měkkosti, dále se snáz vyšlape a také skvrnu od oleje z grilu z něj už nedostanete. U tvrdších nerostů bývá na obtíž skutečnost, že se na slunci rozpalují. Navečer ale zase příjemně sálají.

TIP: Povrch kamene ideálně neleštěte, byl by zbytečně kluzký. Je možné jej impregnovat, mastné skvrny se pak lépe odstraní.

Cihly

Pálené cihly jsou na terasách k vidění spíše v zahraničí. U nás jsou k do­stání například výrobky firem Klinker nebo Van Der Moortel. Možné je také použít pálené cihly z demolice. Dů­ležitá je úprava pálením, která zabraňuje nasákavosti a po­praskání. Te­rasa z pálených cihel se pokládá na sucho a je velmi odolná.

Tak přejeme krásné slunečné dny a ať vás nohy nepálí, povrch neklouže a výroba terasy nezatíží vaši peněženku.

Zdroj: foto: drawhome.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock