Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Podle čeho vybrat interiérové dveře?

Skleněné panely můžou mít různý tvar.
Skleněné panely můžou mít různý tvar.

Dveře jsou součástí celku našeho bytu. Proto by jsme je měli vybírat tak, aby nám do interieru zapadli a také aby dobře sloužili naším potřebám. Na trhu je spoustu výrobců a variant, proto by jsme měli vědět, co přesně chceme.

Interiérové dveře se nejčastěji vyrábí z vošiny nebo z dřevotřísky. Vošina je vlastně formovaný papír do včelých pláství, který se používá jako výplň dveří. Je nejlevnější, ale zároveň nejméně odolný. Zlatou střední cestou je děrovaná dřevotříska. Není tak drahá jako plná dřevotříska a dveře vydrží běžnou zátěž v domácnosti.

Lamino zajistí stálobarevnost

Stejně jako u výplně dveří, je důležitý i jejich povrh. Na trhu se nejvíce objevuje folie nebo lamino. Folie je nejlevnější variantou a vydrží i zvýšenou zátěž. Neprodávanější dveře jsou ty s povrchem z lamina. To je velmi oblíbeným materiálem současného nábytku. Má velké množství dekorů, některé jsou takřka nerozeznatelné od dřeva. Navíc je lamino velmi oddolné a snadné na údržbu a oproti masivu je stálobarevné.

Důležité je otevírání

Otevirání dveří by jsme si měli dobře rozmyslet, tak aby nám pak nedělali neplechu v interiéru. Pokud máme v bytě málo prostoru, raději zvolíme posuvné dveře, kde se kapsa na ně zabuduje přímo do příčky, tak abychom při jejich otevírání zabrali co nejméně prostoru. Nebo můžeme takové dveře posouvat na liště, ale musíme mít proto vyhraněný prostor na zdi.

U otočných dveří ještě musíme vybrat, jestli chceme levé nebo pravé. To bývá pro mnoho lidí největším oříškem a často odjíždějí z obchodů s prázdnou, protože si dobře nerozmysleli tuto zásadní věc. Levé dveře mají panty na levé straně zárubně a když je otevíráme směrem k sobě, tak je otevíráme levou rukou. U pravých dveří je tomu naopak.

Plné nebo se sklem

Dalším důležitým bodem je výplň dveří. Není tomu tak, že si do celého domu koupíme všechny dveře stejné. Do špajzu nebo do dílny se hodí dveře celé plné. Do dětských pokojů třeba s tenkým proužkem skla, tak abychom předešli úrazu, ale měli kontrolu, co naše dítko dělá, když má právě spát. Pokud se sklu chceme úplně vyhnout, můžeme si pořídit dveře ozdobené kovovým proužkem. Variant je spoustu a určitě si vybere i náročný zákazník.

Zárubně a doplňky

Dnes už jen zřídka koupíme dveře, které se věší na nevzhledná futra. Proto pokuď rekonstrujeme musíme stará futra vybourat a nahradit je obložkami, nebo si připlatit a pořídit obložky, které se dají přimontovat na stará futra. Obložky se většinou dodávají ve stejném dekoru jako dveře. Ale zase si můžeme vybrat, podle svého přání.

Kliky a kování je to, čím můžeme naše dveře ještě trochu zkrášlit. Určitě se nevyplatí na této položce šetřit. I tady platí pravidlo, že čím kvalitnější kování koupíme, tím méně častěji ho budete měnit. Přece jenom, je to velmi zatěžovaný výrobek a proto by měl být, co nejkvalitnější. Vzhled kliky by jsme měli vybrat tak, aby zapadl do celku našeho interiéru.  

I plné dveře mohou mít zajímavý disaing.
I plné dveře mohou mít zajímavý disaing.
Výrazné dveře, které ladí s nábytkem.
Výrazné dveře, které ladí s nábytkem.
Dveře které "nejsou vidět".
Dveře které "nejsou vidět".
Zdroj: doorsofdistinction.co.uk, tuerenwechsel.de,

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock