Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Horská chata v Chamonix s výhledem na Mont Blanc

Horská chata v Chamonix s výhledem na Mont Blanc

Chamonix je kouzelné městečko v samém srdci Alp, jehož historie je pevně spjata s lyžováním. Spojuje v sobě tradici a modernost alpského údolí, které na jižní straně ohraničuje nejvyšší vrchol západní Evropy Mont Blanc a na severu masiv Aiguilles Rouges. Úchvatné výhledy na Mont Blanc nabízí horská chata, která v kouzelné oblasti Chamonix nahradila starou chalupu.

Novou chatu navrhli architekti ze studia Pierre Marchand Architects. Její podmanivé výhledy na Mont Blanc se staly ústředním bodem designu, který tak v sobě nezapře jistou majestátnost. Horská chata svým jedinečným vzhledem zaujme všechny, kteří milují hory, jiskrnou přírodu a nadčasový design.

Cesta k modernímu bydlení

Chata zaujímá prostor o velikosti 250 m2. Vyrostla na místě původní chalupy, o jejíž rekonstrukci majitelé zpočátku uvažovali. Po první programové studii však vyšlo najevo, že se stará chata pro další užívání už nehodí. Architekti tedy navrhli zcela novou stavbu. Díky tomu se otevřela cesta k nadčasovému designu i k plné kontrole spotřeby energie. Vznikla velká a moderně zařízená horská chata, která svým obyvatelům nabízí hřejivé útočiště mezi horami.

Horská chata v Chamonix s výhledem na Mont Blanc
Foto: Pascal Tournaire

Hra světla a okouzlujících výhledů

Ústředním prvkem horské chaty jsou čarokrásné výhledy do hor. Dalším důležitým tématem projektu je snaha přivést do interiéru chaty co nejvíce slunečních paprsků. Maximalizaci přímého slunečního světla se stavba do jisté míry podřizuje. Architekti se postarali o pečlivou analýzu vlivu slunce na pozemek i stavbu. Na kamenných základech tak vznikla chata z modřínového dřeva, která mimo jiné zaujme smíšenou izolací či specifickými systémy větrání a vytápění. Trojrozměrné modelování projektu umožnilo přesné určení množství denního světla a také rámování výhledů na Mont Blanc.

Interiér s nádechem bronzu

Uvnitř chaty vládne obdobně majestátní dojem jako v jejím exteriéru. Jednotlivé místnosti jsou prostorné, světlé, vzdušné a minimalisticky zařízené. Bílá výmalba vytváří zajímavý kontrast s tmavou podlahou a členitým schodištěm. Na bílém pozadí o to více vynikají jemné detaily. Interiéru se dostalo šarmu především díky zakomponování prvků v tónech bronzu, které zastupuje majestátní krb či zábradlí podél schodů.

Horská chata v Chamonix s výhledem na Mont Blanc
Foto: Pascal Tournaire

Chata s přírodou na dosah

Srdcem interiéru je obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou. Tento útulně zařízený prostor láká k romantickým pohledům do plápolajícího ohně krbu nebo na zasněžené vrcholky hor, které jako by se dívaly dovnitř díky velké prosklené ploše. Ta se skládá z posuvných panelů, jimiž lze v případě potřeby propojit interiér s venkovní terasou. Příroda se tak zdá být opravdu na dosah. Dechberoucími výhledy do horské krajiny nešetří ani ložnice. Lemují její interiér jako neustále se měnící obrazy. Rozbíjejí monotónnost bílých zdí a oživují prostor ložnice působivým dotekem přírody.

V kouzelném údolí Chamonix vyrostla za devět měsíců nová horská chata, která naprosto přirozeně zapadá do krajiny. Využívá její krásy a těší své obyvatele nejen úchvatnými výhledy na Mont Blanc. Svým dispozičním řešením vyniká svou estetikou i funkčností. Pro majitele je nadčasovým útočištěm, které zahřeje a potěší po návratu z celodenního lyžování.

Foto: Pascal Tournaire
Zdroj: www.pmarchitectes.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock