Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Domek v Beskydech s červenými kachlovými kamny

Mít chatu v horách se vyplatí, ať už je jakékoliv roční období. Se svým praktickým vybavením, třeba i menší zahradou a inspirativními výhledy do daleka bývá dokonalým útočištěm před shonem všedních dnů. To platí i pro domek či spíše chatu v Beskydech, která nabízí překrásnou podívanou na Hostýnsko-vsetínskou hornatinu a Javorníky.

Zbrusu nový domek v horách vděčí za svůj příjemný vzhled architektům ze studia MOAD architekti, kteří svou koncepci museli přizpůsobit umístění stavby v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Navrhli sice bydlení odpovídající současnému modernímu stylu horských chalup, ale s odkazem na původní lidovou architekturu.

Domek plný výhledů

Na domku posazeném na svažitém pozemku s jižní orientací zaujme z jedné strany jemně zvlněná asymetrická střecha, vodorovné uložení dřevěné fasády, zastřešené posezení či otevřený pohled do přírody. Domek má přitom vcelku jednoduchý obdélníkovitý tvar, který je však ozvláštněn velkým oknem orientovaným na východ a zaskleným výklenkem směřujícím na jih a jihozápad. Díky těmto velkým proskleným plochám jsou největší ozdobou interiéru velkorysé výhledy do přírody měnící se v závislosti na ročním období.

Propojení domu s přírodou

Praktickým i estetickým prvkem domu je přesah střechy překrývající vstupní prostor a také část terasy, na kterou se vchází z obytné zóny. Vzniká tak příjemné závětří, které umožňuje schovat se před deštěm nebo prudkým sluncem. Domek přitom s přírodou nepropojuje pouze terasa či velké prosklené plochy, ale také použití přírodních materiálů, jako je dřevo či keramika. Tato horská chalupa je řešená jako dřevostavba s dřevěnou rámovou konstrukcí, systémem 2by4 a modřínovým obkladem. Dřevo se hojně objevuje rovněž v interiéru domu, čímž jej příjemně prohřívá a zútulňuje. Atmosféru dřevostavby přitom nejvíce umocňuje přiznaná dřevěná konstrukce sedlové střechy. Interiér pak mimo jiné zkrášlují ručně vyráběné keramické lustry různé velikosti. Rozsvěcují prostor přímo pod sebou, ale díky svému dírkování nepřímo osvětlují i blízké okolí.

Uspořádání bydlení

Velká vstupní chodba, která funguje zároveň jako předsíň, rozděluje interiér na obytnou část a na část s ložnicí, hygienickým a technickým zázemím. Obytná část se přitom otevírá napříč dvěma poschodími až po střechu. Velkému obytnému prostoru s obývacím pokojem propojeným s kuchyní a jídelnou vévodí sytě červená kachlová kamna, která se starají o tepelný komfort v interiéru. Přinášejí sem doslova pohádkový prvek, který je významným barevným osvěžením společenské zóny domu. Kolem kamen se točí schodiště, po němž se vystupuje do otevřené galerie. V té se nachází domácí kancelář, ložnice a toaleta.

{reklama-0}

Interiér domu s červenými kamny působí velice svěžím dojmem. Mohou za to v prvé řadě inspirativní výhledy do přírody, ale také kombinace dřeva a bílé výmalby. Pak stačí jen pár sytě barevných, veselých prvků, a bydlení na chalupě je dokonalé. Na zajímavosti mu dodává i fakt, že zde byly použity světlé hliněné omítky s příměsí sušených kopretin. Právě díky nim mají stěny tak zvláštní a jemnou strukturu.

Zdroj: https://www.asb-portal.cz/architektura/rodinne-domy/drevostavby/domek-vhorach-scervenymi-kamny-novy-aprece-puvodni

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock