Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Bílý dům plný světla a zeleně

Vinařská obec Gols nedaleko oblíbeného Neusiedlerského jezera proslula nejen svým vínem, ale také kvalitní architekturou. Ukázkou může být zajímavá bílá stavba, která z ulice působí přísně, zato do zahrady se svobodomyslně otevírá a člení na několik celků.

V posledních letech si mnoho rodáků ze Slovenska, zejména pak z Bratislavy, vybudovalo svůj domov v malebných rakouských obcích poblíž hranic. A na rakouském pohraničí se ke slovu dostali také slovenští architekti. Ti z bratislavského ateliéru Toito, který je znám svou zálibou ve výrazové čistotě a materiálové strohosti, stojí za návrhem pozoruhodného bílého domu obklopeného svěží zelení. Jmenovitě se o nové bydlení pro pětičlennou rodinu zasloužili architekti Ivan Príkopský, Katarína Príkopská a Tomáš Szőke.

Dům se zelenou bariérou

Směrem do ulice se dům ukazuje jako vcelku jednoduchá bílá kostka s přísnými geometrickými liniemi. Dodržuje formující se uliční čáru a užívá si zatím volnější okolní zástavby. Svébytný charakter domu při pohledu z ulice doplňuje dřevěný plot a optická bariéra odrostlé zeleně. Ta se rozrůstá už před plotem a stává se tak svěží součástí ulice. Zároveň vzniká soukromý venkovní prostor, jak před domem, tak za ním.

Zajímavě členěné bydlení

Při pohledu ze zahrady dům zaujme svou členitostí, která vytváří několik funkčních zón v exteriéru i v interiéru. Na střední hlavní hmotu stavby, která je jediná dvoupodlažní, navazuje venkovní obytný prostor. Ten tvoří terasa s grilem a posezením. Tato zóna představuje příjemný přechod mezi interiérem a zahradou. Pro pětičlennou rodinu, jíž se stal tento dům domovem, byla důležitá především orientace vůči slunci a také možnost využít pozemek tak, aby poskytoval soukromí. Oba tyto požadavky architekti beze zbytku splnili.

Uspořádání bydlení

Dům zaujímá plochu o velikosti 200 m2. Na hlavní hmotu domu navazuje z každé strany jedna jednopodlažní. Na levé straně směrem ze zahrady se nachází pokračování denní zóny, nad kterou je situována terasa přístupná z prvního patra. Vpravo od centrální zóny se nachází přístřešek na parkování auta, technická místnost, komora a zahradní sklad. Díky vysunutí zahradního skladu směrem do zahrady je terasa chráněná z obou stran zdmi. V patře domu jsou situovány dětské pokoje, hlavní ložnice se šatnou, prádelna a koupelny. Co se týče denní zóny domu, ta sestává z velkého otevřeného prostoru, který propojuje obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Tato zóna se otevírá na dvě strany – do předního dvora a na terasu. Dění na terase je přitom možné pozorovat z obývacího pokoje pomocí atria. Díky tomuto řešení je interiér plný světla hned ze dvou stran.

Domov plný slunce a doteků přírody

Interiér domu je díky četným průhledům příjemně vzdušný a světlý. Vévodí mu minimalistický styl, který napomáhá ke svěží atmosféře uvnitř jednotlivých místností. Bílá barva a světlé odstíny dřeva si spolu příjemně notují. Největší ozdobou celého bydlení jsou však velká okna, kterými jako by se příroda dostávala do interiéru. Překrásná zahrada je dílem zahradní architektky Andrey Prievalské, která pomocí vhodných rostlin dodala novému domovu úchvatný romantický ráz. Vzrostlé stromy a zelená bariéra před domem se postaraly o tolik důležitý pocit soukromí, který je jednou z hlavních deviz tohoto vizuálně čistého bydlení.

{reklama-0}

Slovenští architekti tak v rakouském pohraničí zanechali krásnou ukázku svého umění. Pod jejich taktovkou vyrostl dům plný světla a zeleně, který představuje dokonale inspirativní prostředí pro život.

Zdroj: https://mojdom.zoznam.sk/byvanie/navsteva/biely-dom-od-bratislavskych-architektov-plny-svetla-a-zelene/

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock