O realizaci
Pozveme vás do zahrady, která je nám velmi blízká. Nachází se na okraji dubového lesa a její atmosféra připomíná severskou náladu a dnes tolik skloňované principy Hygge. Hygge znamená schopnost nacházet něco výjimečného v každém okamžiku, vytvořit si příjemnou atmosféru i ve zdánlivě obyčejných všedních dnech, užívat si chvilky se svými blízkými a radovat se ze života. V oblasti bydlení jsou s Hygge spojeny jednoduché, nadčasové věci, které umí stárnout a jejich kvalita s časem jen roste. A takto je pojata i zahrada, kterou zde prezentujeme.
Dům je jedním slovem zajímavý
Jednoduchá dispozice domu, prkenné latě na fasádě a zelený drn namísto klasické střešní krytiny. Stojí na místě už nějakou dobu a jeho dřevěný plášť tak díky přirozené patině dokonale ladí s okolím. Kolem dokola se rozkládá nevelká zahrada, která obsahuje vše, co pro život rodiny potřebujete. Prvky v ní obsažené nesou jasné stopy povahy majitelů - jejich zájem o trvalou udržitelnost, lásku k přírodě a k živým tvorům, kteří ji navštěvují. Všude najdete skrýše, čmeláčí a hmyzí hotely, kočičí domky či ježčí hromady. V zahradě jsou všichni příchozí živí tvorové zkrátka velmi vítáni.
Nejinak je to s květinami, stromy, keři a plodinami, ať už divokými, nebo těmi užitkovými… O vše je s péčí postaráno a vše jedlé je pěstováno s láskou a citem.
Pestrá, druhově bohatá zahrada
Každou roční dobu se v zahradě objeví nějaká výrazná změna. Květiny ryze luční se tu mísí s prošlechtěnými druhy, ale vždy v harmonii a ladu. Druhovou pestrost podporuje i samotná poloha domu. Předzahrádka je slunná, plná květin, zatímco ostatní partie jsou inspirovány lesními podrosty. Divokost, neformálnost, pohoda - to bylo hlavním kritériem výběru druhů. Mnohé z nich mají původ v naší domácí květeně.
Z čistě praktických důvodů bylo do zahrady zapotřebí umístit trávník. Ten je přísně formován – žádné přírodní odnikud nikam. Tohle „umělé společenstvo„ je v jasném kontrastu se zbytkem zahrady, který si žije svým vlastním životem. Zelený koberec je dokonale opečováván a pěstěn, jeho velikost je dána potřebami rodiny. Na něj navazuje terasa, na které se překvapivě sedí přímo na zemi.
Obyvatelé domu mají opravdu velmi intenzivní kontakt s okolní zelení
Všechno bzučí, vrní a zpívá v jejich bezprostřední blízkosti. Ve stinné části zahrady je situována pobytová část s hamakami a ohništěm, kde se konají rodinné ohně. Provoz a pohyb je v zahradě řešen pomocí sítě pěšinek a cestiček, které se zahradou vinou zcela svobodně formou křivek a zákrutů, lemovány trsy trvalek nebo lučních květů.
Funkční parkoviště a odstavná plocha v jednom, je řešena pomocí dřevěné dlažby, kterou jsme si v tomto místě dovolili vyzkoušet. Její trvanlivost je dočasná, ale zato nádherně ladí s obkladem domu a s celkovou náladou místa.
Beton, který je sice o dost trvanlivější, by tuto lesní zahradu příliš ovládl a to jsme nechtěli. Dům nemá garáž ani stání a tak bylo důležité tuto nemalou manipulační plochu pojmout co nejcitlivěji. Skladový prostor pro zahradu je řešen malým kontejnerem, který by v budoucnu měl úplně zmizet pod záplavou pnoucích rostlin.
Zahrada na fotografiích je dva roky stará. Její divoká a neformální nálada se bude s časem ještě prohlubovat a sílit. Už teď jsme z ní nadšení a ještě více z radosti a péče jejích majitelů. Zahrada má spoustu lásky, která je jí nezištně a beze zbytku poskytována. A to je na ní vidět na první pohled, jakmile projdete branou…