Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Zahrada na Krtkodomu

Krtkodom. Pasivní dúm se zelenou střechou.
Krtkodom. Pasivní dúm se zelenou střechou.

Na počátku byla touha využít svahovitý pozemek v zástavbě. Na konci zahrada na střeše a index zelene 0,90. Co to znamená pro pozemek 600m2? Jak využít pozemek v městské zástavbě dvakrát...

Na počátku zahrady na střeše byla touha developera využít svahovitého pozemku. Rovinaté pozemky již měli své obyvatele, no svahovité zústávali na ocet. Developer Miro se tak rozhodl se studií krtkodomu oslovit investora. Studie lidi oslovovala a tak investor neměl nad čím váhat. Investor Adam sledoval z opatrnosti stavbu od samého počátku. A právě tu si začal budovat ke krtkodomu vztah. Do konce stavby si již prodej rozmyslel.

 

Autor projektu, Martin, mezi řečí zmínil, že by mohl majitel pěstovat na střeše jahody. Tak se stalo. Prostor před krtkodomem slouží jako oddychová zóna. Slunečník spříjemní letní slunce, terasa z tropického dřeva bude vždy příjemn´ana dotek a anglický trávnik s okrasnými dřevinami vytvoří oázu pro relax.

 

Majitel Adam, skúsený človek, ví, že vlastní potraviny jsou základ. Není třeba pěstovat mnoho, no zahradničení je pro spokojený život dúležité. Střecha krtkodomu poskytuje 1/3 – 1/4 plochy pozemku v městské zástavbě na pěstování. Kromě jahod se potešíte I hrachu nebo rajčatúm. Dalším rokem se chystá majitel rozšířit zahradu na střeše. Ješte mu chybí paprika.

 

Díky krtkodomu získal majitel index zelene na pozemku 6á až 90% = 0,90 x plocha pozemku je intenzivní zeleň. Přidanou hodnotou je zadržování vláhy na pozemku a zmírnení klímy v okolí domu počas tropických dní. Střecha dokáže pojmout až 170l vody na každý m2 plochy. Přibližne jednou za týzden u nás prší. Díky tomu a intenzivní zeleni či hrubé vrstvě zeminy se udrží teplota v krtkodomě na úrovni do 24°C celé léto. Kdo by to bral taky?

 

Zaujala Vás stavba? Dúm jako celek tvoří dvě části. Funkčne jsou oddeleny společenská a soukromá část domu. V návrhu byli doplněny ješte posuvní paravány, neboli japonské stěny na vnejším okraji střechy, aby se dosáhlo dokonalého soukromí při zachování světla v domě.

Obývací pokoj je velkorysý a otevřen velkýma oknama směrem k panorámě krajiny kolem. Vhodné pro klaustrofobiky.

U ložnice je pro pokojný spánek potřebný šatník, aby byla ložnice čistá, volná a Vy jste si uklidnili v noci myšlenky. Pro dokonalej relax chtěla majitelka ještě saunu. Taky se vešla do domu.

Krtkodúm je energeticky pasivní. Spotřebuje jen neco kolem 700 korun měsíčne na vytápění ale i vodu.  Zajímavostí je, že energetickou efektivitu a teploty mezi 21°C a 24°C dosahuje krtkodúm i bez rekuperace nebo chlazení. 

 

Foto: Dominik Dubec

Autor: Martin Pribila

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock