Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

UMĚNÍ VERSUS DESIGN

Kultovní lampy MONKEY LAMP  a jejích tvůrce.
Kultovní lampy MONKEY LAMP a jejích tvůrce.

Součástí jedné z největších asijských designových výstav Design Shanghai bývají i velice zajímavé přednášky. Jednou z nich bylo vynikající povídání návrháře Marcantonia, který navrhuje pro kontroverzní italskou společnosti Seletti. Mluvil o propojení umění a designu. Z jeho úst zaznělo pár vynikajících výroků, které chci sdílet s vámi ať už jste umělec, designér či jen čtenář.

Nikdy nestudoval design. Prostě ho jen cítí. A také cítí, že nechce jít s proudem a vyrábět standardní kousky. Sám bydlí v domě plném různorodých stylů a vlastních děl.

Řekl, že umění, kde emoce hrají hlavní roli a funkčnost ani není třeba, je dobrý začátek pro design.

Řekl, že když propojíte umění a design, vytvořené dílo prodáte za daleko vyšší cenu.

Řekl, že pokud jste designérem a konstruktérem nábytku, který chce svou práci propojit s uměním, je vám to na nic, pokud nenajdete dobrou firmu, která bude ochotná vaše plány realizovat.

Také se zmínil, že spoj umění a designu dodává předmětu duchovní a funkční akceptovatelnost. Uvedl například židli. Může být krásná, přímo umělecká, ale když bude nepohodlná tak ji nikdy nepoužijete a tímto ztrácí funkčnost. A obráceně. Pohodlná a škaredá židle vždy bude narušovat celkový dojem z vašeho interiéru.

Kladl nám na srdce ať si nenecháváme vnucovat cokoliv, ať posloucháme vnitřní pocit a vybíráme předměty, které budou odrážet naši osobnost.

Jedna z posledních vět, která zazněla byla, že většina lidí po návštěvě veletrhů a výstav je schopná zapamatovat si maximálně tři vystavovatele a, že bude rád, když jednou s nich budou oni.

Bylo mi potěšením, že jsem mohla vyslechnout jeho přednášku, díky které, alespoň trochu, byla zachráněná čest výstavy, která jako většina současných, pomalu sklouzává do komerční události a ztrácí původní genius loci…….

A měl pravdu, jeden ze tří vystavovatelů, který mi v myšlenkách zůstal dlouho pote, byl právě Seletti...

 

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock