Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Posviťme si na svítidla

Posviťme si na svítidla

Při výběru svítidel do naší domácnosti je hned několik faktorů, které bychom měli zohlednit. Design výrobku si zvolí každý podle svých preferencí, ale jak zajistit, aby bylo osvětlení optimální a praktické? Náš článek vám pomůže při rozhodování, jaký druh osvětlení zvolit a čeho se při koupi vyvarovat.

Dnešní nabídka

Klasické žárovky už z trhu mizí a nahrazují je úsporné zářivky, které spotřebují čtyřikrát méně energie. Na vzestupu jsou takzvané LED diody, které sice pořídíte za vyšší cenu, ale mají mnohem nižší spotřebu a dlouhou životnost. Pokud kupujete světlo a chcete mít jistotu, že splňuje požadavky elektromagnetické kompatibility, hledejte na výrobku značku „CE“. Označení zaručuje, že výrobek prošel adekvátními zkouškami a nebude rušit ostatní elektrická zařízení ve vaší domácnosti.

Věrnost podání barev

Chcete vidět i při umělém osvětlení barvy stejně jako ve slunečním světle? Pak se podívejte při výběru osvětlení na jeho Index podání barev (zkratka CRI – Color Rendering Index). Čím vyšší hodnotu tohoto indexu (označovanou jako Ra) svítidlo má, tím věrněji vypadají barvy pod jeho světlem ve srovnání s barevným vjemem za slunečního svitu. Hodnota indexu (Ra) se pohybuje na stupnici od 0 do 100. Pro zajímavost  můžete vyzkoušet, jak špatně se rozeznávají barvy pod lampami pouličního osvětlení. Sodíkové výbojky, které se v nich používají, mají hodnotu Ra kolem 30.

Posviťme si na svítidla

Výběr podle místností

Svítidla mohou mít různé odstíny, od chladných tónů po žlutou. Vyberte si odstín světla na míru. V místnostech pro odpočinek či spánek je vhodnější osvětlení s nádechem žluté, které výrobci často označují jako „teplou bílou“. Takové světlo navozuje klidnější a příjemnější atmosféru. Opačným případem jsou místnosti pro práci. Svítidla s chladnějším odstínem bílé mají pozitivní vliv na naši bdělost a podporují soustředění. Proto se často volí jako osvětlení do pracovny nebo kuchyně. V prodejnách najdete tato světla pod označením „denní bílá“ nebo „přirozená bílá“. Pokud si chcete vybrat odstín osvětlení, podívejte se na udávanou barevnou teplotu světla. Měří se v kelvinech (K). Obecně platí, že čím vyšší hodnota, tím je odstín světla chladnější.

  • Obývací pokoj

Obývací pokoj by měl být reprezentativní, s příjemnou atmosférou. Neomezujte se jen na jedno centrální světlo v podobě lustru. Dopřejte si více světelných zdrojů, které budete moci přepínat podle potřeby a nálady. Když sledujete televizi, nechte si jedno světlo zapnuté. Pokud je televize jediným světelným zdroje, její kontrast s okolní tmou vyčerpává vaše oči. Dnešním trendem je také nepřímé osvětlení – není vidět zdroj světla, pouze jeho příjemná zář, která neoslňuje a působí nevtíravě.

Posviťme si na svítidla

 

  • Kuchyň a jídelna

Ač se doba mění, kuchyň je stále primárně místem, kde se vaří a jí a kvalitní osvětlení kuchyňské linky je předpokladem pro kvalitní přípravu jídla. Velkou roli hraje i schopnost kuchyňských svítidel věrně reprodukovat barvy, proto jsou vhodné zdroje osvětlení s vysokým Indexem podání barev. Pro nasvícení jídelního prostoru jsou nejvhodnějším řešením závěsná stropní svítidla, pokud možno s nastavitelnou výškou. Světlo by tedy nemělo být příliš intenzivní a v žádném případě nesmí stolovníky oslňovat. Doporučujeme lampu umístit alespoň 55 cm nad stůl a k osvětlení použít mléčnou žárovku.

Posviťme si na svítidla

 

  • Ložnice a šatna

Hlavním účelem ložnice je zajistit jejím obyvatelům pohodlný a ničím nerušený spánek. Je tedy vhodné zaměřit se na to, aby ložnice navozovala uklidňující atmosféru. Před bodovým osvětlením dejte přednost rozptýlenému. Pokud vaše ložnice slouží zároveň i jako šatna, je vhodné zde vybrat svítidlo, které nebude zkreslovat barvu vašeho oblečení, mělo by proto mít vysokou hodnotu CRI (index věrnosti podání barev). Další nutností je doplňkové světlo – nejčastěji je to stolní lampa umístěná na noční stolek.

Posviťme si na svítidla

 

  • Dětský pokoj

Dětský pokoj je místností, kde vaše ratolesti spí, hrají si, čtou a dělají spoustu jiných činností. Proto je dobré zaměřit se na jednotlivé zóny pokoje. Centrální osvětlení pokoje musí zajistit dostatek světla pro aktivní činnost. Na každý pracovní stůl - bez ohledu na to, zda slouží dětem či dospělým - patří pracovní lampa. Tu umístíme tak, aby nestínila - tedy praváci nalevo, leváci napravo. Světlo by mělo na stůl dopadat z výšky 40 až 50 centimetrů pod úhlem 60 až 70 stupňů. Pro čtení v posteli lze zvolit klasickou stojací lampičku na noční stolek, nebo nástěnné světlo umístěné u postele. Do dětského pokoje doporučujeme umístit orientační světlo. Mělo by být dostatečně tlumené a s teplejším barevným nádechem, aby nerušilo dětský spánek. Naopak může pomoci dětem usnout, pokud se bojí úplné tmy. A když budou potřebovat v noci na záchod, nezakopnou o žádnou hračku.

Posviťme si na svítidla

 

  • Koupelna

Nejvhodnější variantou osvětlení do koupelny zpravidla bývá kombinace stropního svítidla a osvětlení zrcadla. Při umísťování koupelnových svítidel je třeba dbát specifických bezpečnostních opatření. O tom, zda se vybrané osvětlení dá použít ve vlhkém prostředí koupelny, rozhoduje stupeň jeho ochrany proti vniknutí pevných předmětů a vody (značí se zkratkou IP). Koupelna je rozdělena do čtyř zón podle možnosti umístění světelných zdrojů:

zóna 0 – místa, která jsou v bezprostředním kontaktu s vodou, jako je vnitřní prostor van nebo sprchových koutů. Zde se dají použít pouze speciální svítidla k tomu určená.

zóna 1 – prostor přímo nad vanou nebo sprchovým koutem. Nedoporučuje se instalace svítidel.

zóna 2 – oblasti poblíž van a sprchových koutů. Koupelnová svítidla v této zóně musí splňovat nejnižší předepsanou hodnotou stupně ochrany IP44.

zóna 3 – zde už je riziko postříkání vodou poměrně nízké a stačí splňovat stupeň ochrany IP21.

Koupelna je jednou z místností, kde rozhodně využijete svítidlo s vysokou hodnotou Indexu podání barev. Ocení to zejména ženy při líčení. Je také vhodné vybrat správnou barevnou teplotu osvětlení. Do koupelny se lépe hodí chladnější odstín (okolo 5 500 K). Nejčastěji se prodává pod označením „denní bílá“ nebo „přirozená bílá“.

Posviťme si na svítidla

Pokud vás zajímá, jak díky světla vytvořit kouzelnou atmosféru, klikněte ZDE.

A na závěr nezapomínejte, že nejprospěšnější je pro lidské oko přirozené světlo. Proto přejeme mnoho příjemných, sluncem prozářených dní.

Nepřímé světlo je ideální pro osvětlení v noci.
Nepřímé světlo je ideální pro osvětlení v noci.
Zdroj: foto: postroika.biz, homeozoic.com, mykukun.com, lovekrakow.pl, bigcommerce.com, zapproject.pl, decorating-interior.com, eastsidehomelink.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock