Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak koronavir 2020 změnil vnímání pojmu „domov“

Jak koronavir 2020 změnil vnímání pojmu „domov“ a co si z toho můžeme odnést do nového roku 2021 pohledem interiérového designéra Markéty Killi. V úvodu každého roku píši o tom, jaké budou trendy v oblasti interiérového designu pro daný rok. Jaké barvy či materiály budou „in“ a zdali budou v kurzu nějaké styly. Letos jsem se avšak rozhodla pro změnu tématu. Nebudu psát o trendech, ale podívám se na to, co se jeví jako aktuálnější tématika - koronavir a dopady na náš život doma.

Vše začíná v bodě, kdy jsme najednou byli nuceni trávit mnohem větší podíl času doma. Mluvím o jaře 2020. Zavřené obchody, omezení provozů podnikání, práce z domova, děti které ráno nevyrazí do školy a učí se formou distanční výuky. Pro mě osobně šok a dle reakcí mého okolí jsem v tom nebyla sama. 

A tak pracujeme z domova, děti sedí před počítačem, naši blízcí jsou nám nějak netypicky pořád na blízku. Neobvyklé. Postupem času objevujeme ve svých domovech nové okamžiky. Objevíme prostor v bytě, kde se cítíme dobře a ten se stane naší „zašívárnou“. Také mnohem intenzivněji vnímáme věci, které nás před koronou lehce iritovali. Nefunkční či nedodělané věci v bytě nás mnohem více obtěžují  jen prostě tím, že je máme více na očích a jsme nuceni je více vnímat. 

Objevujeme v sobě nové pocity a více cítíme potřebu trávit čas v prostoru,  který je funkční a zároveň se v něm můžeme cítit  dobře. Náš domov najednou hraje jednu z klíčových rolí v novém korona životě. 

Pro mnohé se otevírají  neobjevené obzory v životním stylu a to se promítá do fungování doma:

·      Vaříme a více používáme kuchyni, protože zavřeli restaurace nebo nechceme utrácet

·      Společně častěji jíme a setkáváme se u jídelního stolu

·      Z domova pracujeme, protože zavřeli kanceláře

·      Děti chodí do „školy“ do svých pokojů, ke svým pracovním stolům, protože mají distanční výuku

·      Hledáme si svůj kout, kde můžeme zalézt  a věnovat se svým záležitostem. Prostě soukromí je důležité pro mentální hygienu každého člověka

·      A určitě mnoho dalších situací dle toho, jak koronavir ovlivnil naše životy

Kdybych měla jako interiérový designér vybrat jedno hlavní témata z této oblasti z roku 2020, tak  by to bylo téma práce z domova a tím pádem „domácí kancelář“. Dovolte mi se podělit  o pár tipů na to, jak ji řešit. Navíc, tak jak se vyvíjí současná situace si myslím, že se nebude jednat o dočasné řešení a že domácí kancelář nebo pracovní kout se možná zabydlí v našich interiérech nastálo. 

 

Domácí kancelář – pracovní kout

Téma bych ještě zůžila tím, že ne každý má doma prostor dedikovat separátní místnost, která bude sloužit jako pracovna. Většina lidí hlavně ve městech bojuje s nedostatkem místa a proto se zaměřím na to, jak  vyřešit pracovnu v rámci bytů ve městech. 

Jako základní princip pro vytvoření  pracovního koutu bych považovala najít vhodné místo v bytě, kde je v ideálním případě dostatek denního světla. Tento bod bych brala jako prioritu při posuzování toho, kde má být pracovní kout umístěn. 

K základnímu vybavení patří pracovní stůl a správně zvolená pracovní židle, která splňuje ergonomická pravidla. Dále bych zvážila bych kolik úložných prostor je potřeba a zdali by měly být otevřené či uzavřené. Ne každému vyhovuje pohled na pracovní věci, papíry, počítač a preferuje „čisté“ řešení, kde se vše schová a uzavře.

Nezapoměla bych na důležitost správného osvětlení a na  stůl bych umístila lampu, aby byla pracovní plocha dostatečně nasvícená a netrpěly naše oči.

Samostatnou kapitolou je to, jak si poradit s kabely, respektive jakým způsobem je schovat. Podívejte se na inspirační fotky, které Vám pomohou při tvorbě vlastního pracovního koutu. 

 

#1 Domácí pracovna jako součást obývacího pokoje. Pracovní deska stolu a úložné prostory stylově a materiálově navazují na nábytek obývací stěny. Pracovna tak nenásilně navazuje na obývací nábytek a proto tolik nenarušuje obývací místnost.

 

#2 Domácí pracovna umístěna do ložnice. Častým standardem jsou v ložnici vestavěné skříně. Na  skříně je možné navázat stolovou deskou a vytvořit, ideálně v blízkosti okna, pracovní kout. Ač se v této místnosti mísí oddychová a pracovní zóna bytu, nejedná se násilné spojení. 

 

#3 Pracovní kout pro dvě osoby v minimalistickém pojetí. Pokud máme v bytě nezastavěnou příčku můžeme jednoduše a poměrně levně vytvořit pracovní stůl z desky, kterou umístíme do niky. K tomu židle, osvětlení a jednoduchý pracovní kout je na světě.

 

#4 Chytrý nábytek do malých prostor. A pokud máme skutečně málo prostoru a pracovní kout nechceme v interiéru přiznat, můžeme sáhnout po tomto chytrém řešení. Prostorově nevýrazný stůl, který po vyklopení nabízí úložné prostory a ve složeném stavu vše do sebe schová.

 

#5 organizéry a řešení kabelů. A jak se říká, detaily dělají design a tak poslední tip bych chtěla věnovat organizaci na pracovním stole včetně  kabelů, aby na pracovním stole nevznikal nepořádek. Doporučuji zvážit vestavné zásuvky, pořadače kabelů a organizéry. Není třeba chodit daleko, největší skandinávský obchodní dům s nábytkem je má v nabídce.

 

Závěrem tohoto aktuálního tématu koronavirus bych se chtěla zaměřit na jeho pozitivní dopady. Dle statistik spotřebitelského chování  trh v oblasti produktů na vylepšení domáctnosti, domu, zahrady zaznamenal zvýšenou poptávku. Mohli jsme sledovat, že lidé nakupovali v hobby marketech, on line obchody s nábytkem neměli nouzi o objednávky a trh se zbožím na vylepšení domova v období korony prospíval. 

A to je dobrá zpráva, rčení „můj dům, můj  hrad“ získalo na relevanci.

{reklama-0}

 

Foto: Obrazový materiál zdroj: Pinterest

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock