Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak koronavir 2020 změnil vnímání pojmu „domov“

Jak koronavir 2020 změnil vnímání pojmu „domov“ a co si z toho můžeme odnést do nového roku 2021 pohledem interiérového designéra Markéty Killi. V úvodu každého roku píši o tom, jaké budou trendy v oblasti interiérového designu pro daný rok. Jaké barvy či materiály budou „in“ a zdali budou v kurzu nějaké styly. Letos jsem se avšak rozhodla pro změnu tématu. Nebudu psát o trendech, ale podívám se na to, co se jeví jako aktuálnější tématika - koronavir a dopady na náš život doma.

Vše začíná v bodě, kdy jsme najednou byli nuceni trávit mnohem větší podíl času doma. Mluvím o jaře 2020. Zavřené obchody, omezení provozů podnikání, práce z domova, děti které ráno nevyrazí do školy a učí se formou distanční výuky. Pro mě osobně šok a dle reakcí mého okolí jsem v tom nebyla sama. 

A tak pracujeme z domova, děti sedí před počítačem, naši blízcí jsou nám nějak netypicky pořád na blízku. Neobvyklé. Postupem času objevujeme ve svých domovech nové okamžiky. Objevíme prostor v bytě, kde se cítíme dobře a ten se stane naší „zašívárnou“. Také mnohem intenzivněji vnímáme věci, které nás před koronou lehce iritovali. Nefunkční či nedodělané věci v bytě nás mnohem více obtěžují  jen prostě tím, že je máme více na očích a jsme nuceni je více vnímat. 

Objevujeme v sobě nové pocity a více cítíme potřebu trávit čas v prostoru,  který je funkční a zároveň se v něm můžeme cítit  dobře. Náš domov najednou hraje jednu z klíčových rolí v novém korona životě. 

Pro mnohé se otevírají  neobjevené obzory v životním stylu a to se promítá do fungování doma:

·      Vaříme a více používáme kuchyni, protože zavřeli restaurace nebo nechceme utrácet

·      Společně častěji jíme a setkáváme se u jídelního stolu

·      Z domova pracujeme, protože zavřeli kanceláře

·      Děti chodí do „školy“ do svých pokojů, ke svým pracovním stolům, protože mají distanční výuku

·      Hledáme si svůj kout, kde můžeme zalézt  a věnovat se svým záležitostem. Prostě soukromí je důležité pro mentální hygienu každého člověka

·      A určitě mnoho dalších situací dle toho, jak koronavir ovlivnil naše životy

Kdybych měla jako interiérový designér vybrat jedno hlavní témata z této oblasti z roku 2020, tak  by to bylo téma práce z domova a tím pádem „domácí kancelář“. Dovolte mi se podělit  o pár tipů na to, jak ji řešit. Navíc, tak jak se vyvíjí současná situace si myslím, že se nebude jednat o dočasné řešení a že domácí kancelář nebo pracovní kout se možná zabydlí v našich interiérech nastálo. 

 

Domácí kancelář – pracovní kout

Téma bych ještě zůžila tím, že ne každý má doma prostor dedikovat separátní místnost, která bude sloužit jako pracovna. Většina lidí hlavně ve městech bojuje s nedostatkem místa a proto se zaměřím na to, jak  vyřešit pracovnu v rámci bytů ve městech. 

Jako základní princip pro vytvoření  pracovního koutu bych považovala najít vhodné místo v bytě, kde je v ideálním případě dostatek denního světla. Tento bod bych brala jako prioritu při posuzování toho, kde má být pracovní kout umístěn. 

K základnímu vybavení patří pracovní stůl a správně zvolená pracovní židle, která splňuje ergonomická pravidla. Dále bych zvážila bych kolik úložných prostor je potřeba a zdali by měly být otevřené či uzavřené. Ne každému vyhovuje pohled na pracovní věci, papíry, počítač a preferuje „čisté“ řešení, kde se vše schová a uzavře.

Nezapoměla bych na důležitost správného osvětlení a na  stůl bych umístila lampu, aby byla pracovní plocha dostatečně nasvícená a netrpěly naše oči.

Samostatnou kapitolou je to, jak si poradit s kabely, respektive jakým způsobem je schovat. Podívejte se na inspirační fotky, které Vám pomohou při tvorbě vlastního pracovního koutu. 

 

#1 Domácí pracovna jako součást obývacího pokoje. Pracovní deska stolu a úložné prostory stylově a materiálově navazují na nábytek obývací stěny. Pracovna tak nenásilně navazuje na obývací nábytek a proto tolik nenarušuje obývací místnost.

 

#2 Domácí pracovna umístěna do ložnice. Častým standardem jsou v ložnici vestavěné skříně. Na  skříně je možné navázat stolovou deskou a vytvořit, ideálně v blízkosti okna, pracovní kout. Ač se v této místnosti mísí oddychová a pracovní zóna bytu, nejedná se násilné spojení. 

 

#3 Pracovní kout pro dvě osoby v minimalistickém pojetí. Pokud máme v bytě nezastavěnou příčku můžeme jednoduše a poměrně levně vytvořit pracovní stůl z desky, kterou umístíme do niky. K tomu židle, osvětlení a jednoduchý pracovní kout je na světě.

 

#4 Chytrý nábytek do malých prostor. A pokud máme skutečně málo prostoru a pracovní kout nechceme v interiéru přiznat, můžeme sáhnout po tomto chytrém řešení. Prostorově nevýrazný stůl, který po vyklopení nabízí úložné prostory a ve složeném stavu vše do sebe schová.

 

#5 organizéry a řešení kabelů. A jak se říká, detaily dělají design a tak poslední tip bych chtěla věnovat organizaci na pracovním stole včetně  kabelů, aby na pracovním stole nevznikal nepořádek. Doporučuji zvážit vestavné zásuvky, pořadače kabelů a organizéry. Není třeba chodit daleko, největší skandinávský obchodní dům s nábytkem je má v nabídce.

 

Závěrem tohoto aktuálního tématu koronavirus bych se chtěla zaměřit na jeho pozitivní dopady. Dle statistik spotřebitelského chování  trh v oblasti produktů na vylepšení domáctnosti, domu, zahrady zaznamenal zvýšenou poptávku. Mohli jsme sledovat, že lidé nakupovali v hobby marketech, on line obchody s nábytkem neměli nouzi o objednávky a trh se zbožím na vylepšení domova v období korony prospíval. 

A to je dobrá zpráva, rčení „můj dům, můj  hrad“ získalo na relevanci.

{reklama-0}

 

Foto: Obrazový materiál zdroj: Pinterest

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock