Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům naplněný dynamickou proměnou přírody

Dům naplněný dynamickou proměnou přírody

V Herolticích u Tišnova se nachází dům umně zasazený do svahu. Obklopený zalesněnými kopci a loukou plnou bylin skýtá příjemné útočiště pro rodinu, která si přála být co nejblíže přírodě. Právě dechberoucí výhledy do okolí se tak staly tou nejkrásnější dekorací tohoto bydlení, které plně využívá přirozeného reliéfu svažitého pozemku.

Za výslednou podobou tohoto moderního domu stojí spolupráce architekta a klienta, která k té ideální neměla vůbec daleko. K vytvoření nového bydlení pod vedením architekta Martina Klimeckého bylo přistupováno s pečlivostí a beze spěchu tak, aby výsledek splnil očekávání všech zúčastněných stran. Na svažitém pozemku tudíž nakonec vznikl dům, jehož atmosféru vytvářejí zejména různorodé výhledy do okolní krajiny. Naplnily jej neustále se měnící obrazy přírody, které se staly jeho hlavní ozdobou.

Stavba zapuštěná do svahu

Ve shodě s územním plánem se rodinný dům nachází ve spodní části pozemku. Představuje jednoduchý plochý hranol, který byl umně zasazen do terénu. Stavba tak do svého okolí přirozeně zapadla. Napomohlo k tomu řešení, kdy většina suterénu byla zapuštěna do svahu a střecha nad přízemím byla zvolena plochá, s povrchem kameniva v kombinaci s extenzivní vegetací. Dům navazuje na své bezprostřední okolí také díky sadové úpravě, která odkazuje na přírodní charakter širší lokality. Odpovídá tomu i výběr stromů, keřů a bylin v zahradě. Velká část její plochy přitom byla koncipována jako pobytová louka.

Dům naplněný dynamickou proměnou přírody
Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Dům s přiznanou nosnou konstrukcí

Dům je tvořen železobetonovou nosnou konstrukcí, kterou doplňuje cihelné nosné a výplňové zdivo. V hlavní obytné zóně je nosná konstrukce kombinována s ocelovými sloupky. Stavba je přitom pojatá jako jeden dilatační celek, jehož nosná konstrukce se ukrývá uvnitř, pod zateplením. Tato konstrukce je přiznaná a do velké míry tvoří originální charakter domu. Monochromatická fasáda pak sestává z kombinace kontaktního zateplení s hladkou broušenou omítkou a pohledových betonových stěn. K čitelnosti architektonické kompozice napomáhá zasklení se skrytými rámy, do nějž byla vsazena otvíravá a posuvná pole. Učiněno tak bylo na celou výšku místnosti. Okenní otvory obytné zóny domu jsou přitom vsazeny za 1,5 m hlubokými lodžiemi, které umožňují vstup do zahrady ze všech pokojů.

Promyšlené bydlení

K uspořádání místností v domě došlo s ohledem na svažitý pozemek. Veškeré zázemí, a to včetně apartmánu pro hosty a garáže, se tedy nachází v suterénu. Do přízemí byl v jediné horizontální rovině situován byt. Ten je přístupný pomocí schodiště i výtahu. Co se týče materiálů použitých v interiéru, na stropech a schodišti našel využití pohledový železobeton. Velká část stěn byla omítnuta hladkou sádrovou omítkou. Podlahy sestávají z ručně hlazených cementových stěrek. Povrchy v koupelnách zase zdobí skleněné mozaiky. Pozornosti neujdou ani interiérové dveře či dveře vestavěných skříní. Krášlí je dubová dýha s přirozenou strukturou i barvou. Interiérové dveře mají skryté zárubně a sahají přes celou výšku místností.

Dům naplněný dynamickou proměnou přírody
Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Inteligentní domov

Tento rodinný dům představuje materiálově kvalitní, ale také inteligentní bydlení. Disponuje totiž elektronickým systémem, který ovládá veškeré technologie v domě, a to i na dálku. Primárním zdrojem energie je v jeho případě tepelné čerpadlo země-voda. Energie se přitom získává ze třech vrtů o hloubce 130 m. O vytápění domu se stará podlahové topení, zatímco chlazení je řešeno aktivací betonového jádra umístěnou v železobetonové stropní desce nad nejvyšším podlažím.

V Herolticích u Tišnova tak vyrostl dům, který přirozeně splývá s okolní krajinou. Zaujme svým čistým a vzdušným interiérem, ale také řadou inteligentních vlastností. Spolu s neustále se měnícími výhledy do okolí se tak stal domovem, který se ani v moderních časech nehodlá oprostit od úzkého kontaktu s přírodou.

Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Zdroj: www.architekt-klimecky.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Kam v bytě umístit zrcadlo?

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock