Dva roky hledání místa, dva roky příprav na realizaci, která nakonec trvala pouhý půlrok. Že je to celkově dlouhá doba? Možná. Když se pak ale člověk prochází…

O realizaci

Dva roky hledání místa, dva roky příprav na realizaci, která nakonec trvala pouhý půlrok. Že je to celkově dlouhá doba? Možná. Když se pak ale člověk prochází hotovým domem, vnímá každý promyšlený a propracovaný detail, vidí, jak do sebe vše zapadá a vytváří harmonický celek, mluví se spokojenými majiteli, kteří se nemuseli potýkat s žádnými významnými problémy během stavby, a podařilo se jim téměř do puntíku naplnit jejich představy, nezbývá než uznat, že dobrý dům musí (v hlavě a na papíře) prostě uzrát.

Dřevěná stavba roku 2018

Už je to více než 5 let, kdy jsme navrhovali tento dům. Investoři měli hodně jasnou představu o dispozici a my jsme vlastně fungovali jako jejich průvodci, kteří jejich představám dali tvar. Dům je trochu jiný než ostatní. Odlišuje se zejména přístup na pozemek z jižní strany. Protože jsme chtěli pozemek maximálně využít, dům jsme umístili co nejvíce na východní a severní hranici a zvolili jsme přístup do domu z jihu.

Během těch let, která od návrhu uplynuly, jsem si vstupy do domu z jihu – ze zahrady, absolutně zamilovala. Také podle Feng Shui je pozitivní, pokud dům „hledí“ směrem na jih, do zahrady.

Za vstupem milovníky dřevostaveb pohladí po duši hala s pohledovou dřevěnou stěnou, do které budou zafrézovány „neviditelné dveře“.

V domě jsou dvě ložnice, které jsou orientované na sever. Na toto téma jsme hodně s investory hovořili a vyvraceli toto řešení, ale v podstatě proč by to takto být nemohlo. V ložnici trávíte pouze noci, a pokud právě nejste člověk, kterého musí budit šimrání slunečních paprsků, tak je vlastně ložnice na sever v pořádku.

Velkou péči jsme věnovali návrhu kuchyně, kde bylo zadání použít částečně stávající zařizovací předměty. Kuchyně je pro tuto rodinu velmi důležitá a v tomto případě skutečně tvoří jádro domu. Její benefit je okamžitá návaznost na krytou terasu, ta bude nejvíce prosluněna odpoledním sluncem, kdy si ji obyvatelé domu nejvíce užijí. Obývací pokoj s krbem je v klidové zóně, zcela na konci dispozice. Příjemným místem bude vzdušná jídelna, velmi vizuálně propojená se zahradou. Paní investorka se velmi těší, jak zde bude pěstovat mnohé rostlinstvo. Ráz dřevostavby podtrhují dřevěné konstrukce – v interiéru je to kromě vstupní haly také strop obytného prostoru s kuchyní, který bude trochu v selském stylu – a masivní trámy zakryté palubkami. V exteriéru jsou přiznané přesahy střech a konstrukce nad terasou.

Obrázky

Komentáře

Další realizace