Dům stojí v Chlumci nad Cidlinou, městě, které je známé selskými bouřemi z konce 18. století, povstáním sedláků. Ačkoli nebyly samotné ozbrojené…

O realizaci

Dům stojí v Chlumci nad Cidlinou, městě, které je známé selskými bouřemi z konce 18. století, povstáním sedláků. Ačkoli nebyly samotné ozbrojené půtky úspěšné, v podstatě vyústily ve zrušení nevolnictví. Investor se jmenuje Sedlák a já od začátku pracoval s propojením tématu rodinného domu a motivu typického selského stavení, statku pro sedláka a historickým odkazem.
     
Parcela je situována na vyvýšenině proti zámku Karlova Koruna. To je samo o sobě nepřehlédnutelnou inspirací. K jeho stavbě přizval hrabě František Ferdinand Kinský vynikající umělce své doby, českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela a pražského stavitele Františka Maximiliána Kaňku. Vznikl tak malebný barokní skvost s centrální kompozicí a ideálním umístěním do krajiny. Zámek se pro mě stává hlavním motivem výhledu z obytného prostoru a zrcadlí se i ve finálním návrhu domu. Svým způsobem je dům parafrází na protější zámek, korunou i rozkvetlým květem s důrazem na zachování rázu selského stavení.

Obrázky

Fotograf: ZETTE ateliér

Komentáře

Další realizace