Honzovská pec, kachlová pec nebo kachlová kamna. Tak to vše v tomto projektu NENAJDETE :)

Šarlatově červený KACHLOVÝ SPORÁK jsme realizovali do krkonošské…

O realizaci

Honzovská pec, kachlová pec nebo kachlová kamna. Tak to vše v tomto projektu NENAJDETE :)

Šarlatově červený KACHLOVÝ SPORÁK jsme realizovali do krkonošské chalupy pro zákazníka, který avizoval, že bude kuchyně využitá opravdu permanentně. Ostatně požadavek na začlenění elektrické varné desky a rozměry celé kuchyně napovídaly, že roubenka opravdu čeká velké rodinné sešlosti.

Proč ne. Podle výpočtů a kamnářských norem jde o sporák pro 6-8 strávníků, což je dáno především velilkostí plotny, Hodily by se i dvě trouby, i když jako pečící konstruujeme vždy jen tu spodní, kde je možné ve velmi krátké době dosáhnout vysokých teplot i pro pečení masa. Horní trouba je vhodná spíš pro sladkosti, pečivo nebo při "šimrání" ohně třegba jen sušení bylinek, křížal nebo hub. Náš krkonošský sporák je ale místo horní trouby vybavený kamnovcem (někde také nazývaným měděnec) na horkou vodu. Hospodyně nebo hospodář má tak při topení neustále k dispozici až 30 litrů čisté horké vody k vaření, zalití čaje nebo kávy. Bez elektřiny, jen "na pár klacků z lesa"...

Kachle jsme si vyrobili sami v naší keramické dílně. Jsou ručně formované z plátů zpracované hlíny do sádrových forem, sušené a pak dvakrát pálené. Šarlatová červená je glazura méně obvyklá, ale dělá nám radost, protože nám vždycky zpestří desítky lahvově zelených a hnědých sporáků, které navrhujeme a stavíme.

Velký kus práce udělali od dob našich babiček výrobci kování, tedy přikládacích i popelníkových dvířek, rámu plotny a trub. Všechny choulostivé části jsou dnes už z nerezavějící oceli, ty nejexponovanější (např. štítek uvnitř topeniště) z litiny. Dvířka tak obstojí i v náročném horském provozu, kde se na nějaké to polínko navíc moc nehledí a sporák jede celou sezónu na plný kuchyňský i topný výkon.

Obrázky

Fotograf: Martin Mašín

Komentáře

Další realizace