Zajímavostí je, že  energetickou efektivitu a teploty mezi 21°C a 24°C dosahuje krtkodúm i bez rekuperace nebo chlazení.

O realizaci

Na počátku zahrady na střeše byla touha developera využít svahovitého pozemku. Rovinaté pozemky již měli své obyvatele, no svahovité zústávali na ocet. Developer Miro se tak rozhodl se studií krtkodomu oslovit investora. Studie lidi oslovovala a tak investor neměl nad čím váhat. Investor Adam sledoval z opatrnosti stavbu od samého počátku. A právě tu si začal budovat ke krtkodomu vztah. Do konce stavby si již prodej rozmyslel.

 

Autor projektu, Martin, mezi řečí zmínil, že by mohl majitel pěstovat na střeše jahody. Tak se stalo. Prostor před krtkodomem slouží jako oddychová zóna. Slunečník spříjemní letní slunce, terasa z tropického dřeva bude vždy příjemná na dotek a anglický trávnik s okrasnými dřevinami vytvoří oázu pro relax.

 

Majitel Adam, skúsený človek, ví, že vlastní potraviny jsou základ. Není třeba pěstovat mnoho, no zahradničení je pro spokojený život dúležité. Střecha krtkodomu poskytuje 1/3 – 1/4 plochy pozemku v městské zástavbě na pěstování. Kromě jahod se potešíte I hrachu nebo rajčatúm. Dalším rokem se chystá majitel rozšířit zahradu na střeše. Ješte mu chybí paprika.

 

Díky krtkodomu získal majitel index zelene na pozemku 6á až 90% = 0,90 x plocha pozemku je intenzivní zeleň. Přidanou hodnotou je zadržování vláhy na pozemku a zmírnení klímy v okolí domu počas tropických dní. Střecha dokáže pojmout až 170l vody na každý m2 plochy. Přibližne jednou za týzden u nás prší. Díky tomu a intenzivní zeleni či hrubé vrstvě zeminy se udrží teplota v krtkodomě na úrovni do 24°C celé léto. Kdo by to bral taky?

 

Obrázky

Fotograf: Dominik Dubec

Komentáře


Uniplant- zahradní realizace a nábytek  | 26. 3. 2020

Velmi vkusně navržená zahrada