Byt v podkroví secesního domu v Praze je dispozičně řešen jako 2 + kk. Architektka výrazně neměnila původní dispozici - nakonec, při dvoupatrovém bytě s těmito…

O realizaci

Byt v podkroví secesního domu v Praze je dispozičně řešen jako 2 + kk. Architektka výrazně neměnila původní dispozici - nakonec, při dvoupatrovém bytě s těmito rozměry to prakticky ani není možné. Vybouráním malé koupelny a krbu na patře však bylo možné rozšířit obytnou plochu a vytvořit příjemnou ložnici s terasou. Zoborovská ulice v Praze je charakteristická secesními stavbami. V podkroví jedné z nich se nachází nevelký byt, který prošel rekonstrukcí. Vznikl tak příjemný harmonický prostor s točitým schodištěm a fascinujícím výhledem z terasy, která navazuje na ložnici. 

Základní požadavky - prosvětlit, sjednotit

V bytě původně bylo masivní schodiště a kazetová MDF podlaha. To vše jsme museli vybourat. Majitelé požadovali byt prosvětlit, sjednotit a dispozičně vhodně upravit. Také více propojit s terasou. Jelikož byt je určen pro krátkodobý pronájem, nebylo třeba řešit větší úložné prostory. Přestože se dispozice prakticky neměnila, byly nutné četné stavební práce. Zahrnovaly bourání, úpravu rozvodů elektroinstalace, výměnu podlahy, podhledy, demontáž schodiště a vestaveb.

Prostor (nejen) opticky zvětšilo subtilní točité schodiště s ocelovou podestou. Původně zde stálo masivní dvouramenné schodiště. I terasa byla vybavena novým povrchem a elektroinstalací. V bytě vznikly nové úložné prostory. Celkový koncept jednoduchého industriálního interiéru je doplněn repasovaným retro nábytkem, který prostor zútulňuje, stejně i hojně použité dřevo.

Hra industriálního stylu s repasovaným nábytkem, barvami a dřevem

Harmonizující barevná kombinace dřeva, šedé, bílé a černé je v kuchyni doplněna světle modrou barvou obkládaček. Podobná barva i vzor se nacházejí na šedomodré koberci při gauči. Atmosféru kromě černého kovového točitého schodiště vytváří stěna plná moderních pestrobarevných obrazů, která má šedomodrou malbu. Hru šedé a modré najdeme i na obraze od Martina Feriho v ložnici, kde dominuje dřevo a jeho hnědá barva. Ve stejné barevnosti jsou řešeny i závěsy. Pokud jejich odostriete, naskytne se vám skrz terasu výjimečný pohled na stověžatou. Vyjdete na terasu a máte Hradčany a Petřín jako na dlani.

Obrázky

Komentáře

Další realizace