O rekonstrukcích rodinných domů známé pod názvem Šumperák již bylo napsáno mnoho, přesto tato patří k těm ne zcela typickým. Přání majitelů bylo mít…

O realizaci

O rekonstrukcích rodinných domů známé pod názvem Šumperák již bylo napsáno mnoho, přesto tato patří k těm ne zcela typickým. Přání majitelů bylo mít nadčasový interier, a protože milují kámen tak jej chtěli dát i do interiéru .  Hlavní roli v interiéru tak sehrál kámen a to brazilská žula. 

 Jednalo se o rekonstrukci nadzemního podlaží. Při pohledu na patro protkané příčkami a rozdělené na malé pokojíky se tak nenabízela možnost na moderní, uvolněný prostor. S tímto návrhem vybourat příčky a celý prostor tak otevřít a provzdušnit majitelé bez váhání souhlasili.

 

Kvalitní materiály. Pokud mělo dojít k razantní proměně, musely se nejprve vyměnit okna. Původní trojdílná dřevěná byla nahrazena okny dřevohliníkovými v šedém odstínu. Tímto se nastartoval proces pohrávání si s barevným uspořádáním a výběrem stěžejních materiálů. Přáním majitelů bylo použít jako jeden z dominatních prvků kámen a kvalitní přírodní materiály. Došlo k jednoznačné shodě na konceptu využit tří základní designové prvky – kámen, sklo a dřevo. Majitelé si i proto jeli osobně vybrat z několika variant kamenů. Nakonec bylo rozhodnutí překvapivě jednoznačné, svým vzhledem, originalitou a vyzařující energií je okamžitě oslovil kámen, který  k nám putoval až z Brazílie a to brazilská leštěná žula. Kámen, který sami označili, jako s vnitřním geniem loci. Není divu. Nádherná a věčně moderní barevná kombinace černé se zlato-hnědou a bílou, se tak stala základní barevnou kombinací pro celý interiér. Velkoformátová kamenná deska byla podle předem navržené specifikace rozřezána na dva díly o velikosti 320 x 190 cm tak, aby strukturální reliéfy k sobě přesně navazovaly. A protože kameníci udělali odborně svou nelehkou práci, interiérová třešnička byla osazena na dominatní místo do obývacího pokoje. Každého při pohledu na tuto stěnu masa kamene ohromí a pohled na detaily nikdy neomrzí, protože co si budeme povídat je to made in natura.

Světlo. Osvětlení patří mezi nejdůležitější designové prvky a nelze je proto opomenout při žádné rekonstrukci. Světlo dodává pocity a dotváří atmosféru interiéru. Prvky z nosného konceptu celého interieru - kámen a sklo, byly proto použity do osvětlení, které bylo navrženo a vyrobeno speciálně pro tento interier.  Ručně foukané hutní sklo v nepravidelných tvarech symbolizuje kameny, mezi kterými jsou zavěšené další menší skleněné kameny v barvách, které najdete v kameni z brazilské žuly - tedy černá,  zlato - hnědá a jantarová. I osvětlení nad jídelním stolem je rovněž navrženo z foukaného hutního skla, opět zde jsou barevné kamínky v barvách brazilské žuly, aby se liniová myšlenka zachování jednodnosti  prvků nepřerušila. Hra tvarů, barev a světel tak propojuje celý interier. Prostor dostal i několik menších doplňujících světel, takže světla bylo všude dost. Světla jsou originální česká zakázková výroba. 

 

Dřevo. Toto je stejně vděčný i luxusní materiál moderního designu, jako je kámen či sklo a dovede svou povahou zateplit atmosféru použitých chladnějších materiálů. Proto bylo dřevo použito především jako podlahová krytina. Široká prkna třívrstvé dřevěné podlahy dodaly nově vzniklému domovu útulnost. Dřevem byl dekorován i stavebně upravený prostup mezi obyvákem a jídelnou. Stěny dostaly lamelový dřevěný vzhled. Na stěně za sedačkou je originální tapeta s motivem tekoucí vody přes kameny.

Obrázky

Fotograf: Vladimíra Skypala

Komentáře

Další realizace