Bydlení Přidáno: 9. 8. 2017

Zahradní dům

Autor: moje Bydlo.cz

Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla.

Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla.

Jižní orientace. Materiály a členěná forma kontextuální reagují na okolní prostředí. Částečné zapuštění do terénu snižuje tepelné ztráty. Velké okenní otvory orientovány směrem na jih maximalizují tepelné zisky. Kolektory, rekuperace, zdroj tepla na pevné palivo ... optimalizují efektivnost využití energie z obnovitelných zdrojů. Vnější povrchy jsou z lokálních materiálů - Devínsky kámen, obklad z lisovaného měkkého dřeva a prvky z neupraveného kovu. Parcela je situována na spojnici mezi historickým Devín a Devínskou Novou Vsí. Jižně orientovaný svah se svažuje k řece Morava. Dům obklopuje přírodní prostředí zahrad a bohatý porost svahu.

Zadání bylo jasné

Požadavkem investora bylo využití svažitého terénu na otevření výhledů do krajiny. Architektura měla respektovat a doplňovat charakteristické přírodní prostředí a definovat správný poměr mezi soukromím a otevřeností. Objekt ponořen do terénu neměl prvoplánově poutat pozornost. Důraz měl směřovat na precizní detaily. Dalším přáním byla energetická účinnost a udržitelná provoz objektu s využitím pasivních a aktivních technologií.

Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla.

Obytný prostor je složen z kubických bloků. Jednotlivé "bloky" jsou výškově a prostorově uspořádány tak, aby respektovaly rostlo terén. Vzniká tak množství využitelných teras, které jsou vzájemně propojeny prostřednictvím terénních úprav. Citlivá kombinace pevných a zelených teras byla řešena s důrazem na způsob užívání a životní styl zadavatele. 

Energetická náročnost

K příznivé energetické bilanci objektu přispívá zapuštění stavby do terénu, retenční a akmulačný potenciál zelených střech podporuje přirozený vodní režim. Prosklené plochy mají exteriérové ​​stínění. Z aktivních prvků byly použity solární kolektory a větrání s rekuperací.

Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla. Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla. Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla. Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla. Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla. Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla. Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla.
Zdroj:  Ing. arch. Tomáš Jurdák
Další články: