Inspirace Přidáno: 7. 4. 2019

UMĚNÍ VERSUS DESIGN

Autor: Adesign

Součástí jedné z největších asijských designových výstav Design Shanghai bývají i velice zajímavé přednášky. Jednou z nich bylo vynikající povídání návrháře Marcantonia, který navrhuje pro kontroverzní italskou společnosti Seletti. Mluvil o propojení umění a designu. Z jeho úst zaznělo pár vynikajících výroků, které chci sdílet s vámi ať už jste umělec, designér či jen čtenář.

Kultovní lampy MONKEY LAMP  a jejích tvůrce.

Kultovní lampy MONKEY LAMP a jejích tvůrce.

Nikdy nestudoval design. Prostě ho jen cítí. A také cítí, že nechce jít s proudem a vyrábět standardní kousky. Sám bydlí v domě plném různorodých stylů a vlastních děl.

Řekl, že umění, kde emoce hrají hlavní roli a funkčnost ani není třeba, je dobrý začátek pro design.

Řekl, že když propojíte umění a design, vytvořené dílo prodáte za daleko vyšší cenu.

Řekl, že pokud jste designérem a konstruktérem nábytku, který chce svou práci propojit s uměním, je vám to na nic, pokud nenajdete dobrou firmu, která bude ochotná vaše plány realizovat.

Také se zmínil, že spoj umění a designu dodává předmětu duchovní a funkční akceptovatelnost. Uvedl například židli. Může být krásná, přímo umělecká, ale když bude nepohodlná tak ji nikdy nepoužijete a tímto ztrácí funkčnost. A obráceně. Pohodlná a škaredá židle vždy bude narušovat celkový dojem z vašeho interiéru.

Kladl nám na srdce ať si nenecháváme vnucovat cokoliv, ať posloucháme vnitřní pocit a vybíráme předměty, které budou odrážet naši osobnost.

Jedna z posledních vět, která zazněla byla, že většina lidí po návštěvě veletrhů a výstav je schopná zapamatovat si maximálně tři vystavovatele a, že bude rád, když jednou s nich budou oni.

Bylo mi potěšením, že jsem mohla vyslechnout jeho přednášku, díky které, alespoň trochu, byla zachráněná čest výstavy, která jako většina současných, pomalu sklouzává do komerční události a ztrácí původní genius loci…….

A měl pravdu, jeden ze tří vystavovatelů, který mi v myšlenkách zůstal dlouho pote, byl právě Seletti...

 

Další články: