Bydlení Přidáno: 3. 6. 2016

Tapetám ještě zdaleka neodzvonilo!

Tapety mohou interiéru dodat šmrnc, ale taky ho doslova zabít. Je potřeba mít ten správný cit pro design, aby nám bydlení opravdu zkrášlovaly, zpříjemňovaly a my se navíc mohli těšit z jejich výhod. Připravili jsme pro vás výčet jejich vlastností a navíc pro inspiraci 21 moderních i klasických interiérů. Nechte se okouzlit!

Výhody tapetovaných ploch

Věděli jste, že mají mnohem větší trvanlivost než klasická malba? Nejenže nemají takovou tendenci blednout pod náporem slunečních paprsků, ale existují i tipy tapet, které jsou snadno omyvatelné. Díky své pevnosti navíc vytváří plochu, která je odolná vůči otěrům a perfektně se tak hodí na namáhané stěny, např.: k posteli, za gauč, za zvířecí klec, do dětského koutku, atd.

Typy tapet, jejich specifické vlastnosti a aplikace

Klasické papírové 

Na trhu jsou k dostání hned dva kvalitou se lišící typy - jednovrstvé a trvanlivější dvouvrstvé (tzv. duplexní).

Jsou sice cenově nejpříznivější, ale jejich samotné taptetování vyžaduje velkou zručnost. Lepidlem se nechávají doslova nasáknout a teprvé poté se nanáší na stěnu. Nejsou zdaleka tak trvanlivé jako jiné typy. Zaostávají zejména ve schopnosti odolávat otěrům. A jak již napovídá samotný materiál - papír. Tyto tapety opravdu nejsou omyvatelné.

Vinylové tapety

Jejich základ je opět papírový, ale při výrobě se na ně nanáší vinylová vrstva, která tapety zpevňuje a činí je omyvatelnými. Jsou vhodné na jakýkoliv povrch a jejich neskonalou předností je to, že dokáží překrýt jemné nerovnosti i prasklinky.

Samotné nanášení však vyžaduje podobnou zručnost jako u tapet papírových. Jenom pozor, tyto tapety nejsou díky vinylu vůbec prodyšné, proto se nehodí do místností, kde se spí.

Vliesové tapety

Vysoká pevnost, barevná stálost, prodyšnost (stěny pod tapetou neplesniví), tepelná a zvuková izolace, snadná aplikace i odstranění. To je nejoblíbenější tapetový materiál, který se vyrábí z netkaných textilií lisováním celuózových a vinylových vláken.

Přetíratelné tapety

Ach, ta struktura! Mohou vypadat jako dřevo, štuky a nebo mít nejrůznější geometrické tvary. Jsou bílé, vyrábí se z vliesu a slouží jako podklad pro nátěr. 

Textilní tapety

Stylovka, která dýchá luxusem. Drahá, ale vysoce prestižní záležitost. Jsou těžké, mají vynikající tepelné i zvukové vlastnosti a existují i ekologicky nezávadné varianty s vliesovým podkladem. A údržba? Jemný výkon vysavače, opatrné nasátí nečistot, a je to :)

 

A teď už se nechte inspirovat 21 vytapetovanými místnostmi, které mají opravdový šmrnc!

Zdroj:  http://www.architecturendesign.net/
Další články: