Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Roubenka s wellness v Orlických horách

Chalupa působící dojmem, že zde stojí odnepaměti, pamatuje jen pár let a díky architektům z ateliéru I.D.ARCH hrdě odkazuje na původní roubenou stavbu, která musela být kvůli dřevomorce srovnána se zemí.

Chalupa působící dojmem, že zde stojí odnepaměti, pamatuje jen pár let a díky architektům z ateliéru I.D.ARCH hrdě odkazuje na původní roubenou stavbu, která musela být kvůli dřevomorce srovnána se zemí.

Komplikace hned v počátku

Když si pětičlenná rodina kupovala chalupu v Orlických horách, doufala, že bude stačit k její renovaci jen pár nutných oprav a roubenka bude záhy obyvatelná. Skutečnost však byla jiná. Po důkladných mykologických průzkumech se přišlo na to, že je celá stavba drasticky napadena dřevomorkou a nezbude než ji zbourat a postavit znovu. Naštěstí mají majitelé mezi přáteli architekty Ivanu Dombkovou a Rosťu Černíka z ateliéru I.D.ARCH, což jim významně pomohlo v jejich dalším počínání. Chtěli navrhnout roubenku co nejpodobnější té původní, která by ale dispozičně odpovídala jejich představám. Nastaly dlouhotrvající spory s ochranáři, přičemž dle slov architektů „Měli úředníci problém s přístavbou vikýřů, nelíbilo se jim ani použití tradiční střechy z poctivého dřevěného šindele." Ochranáři doporučovali použít střešní výklopná okna a plechovou střechu, což se architektům jevilo jako nesmyslné. „Tehdy jsme to všichni málem vzdali: stáli jsme před prožraným domem a za poměrně hodně peněz jsme měli postavit zcela od základů něco, co se investorovi ani nám nelíbilo a bylo plné ústupků a kompromisů. Vymykalo se to logice”, uvádí Černík. Naštěstí se postupně podařilo prosadit původní návrh, a mohlo se tak začít budovat. Na stavbě se podílela stavební firma specializující se na roubené chalupy. Stavba zabrala dva roky, přičemž interiér byl hotový za 4 měsíce. Umístění chalupy v horách s sebou neslo i komplikace při dopravě materiálu, což potvrzují i slova architektů.: „V zimě jsme jednou převáželi nábytek za pomoci čtyřkolky se sněžnými pásy.“ 

Chalupa působící dojmem, že zde stojí odnepaměti, pamatuje jen pár let a díky architektům z ateliéru I.D.ARCH hrdě odkazuje na původní roubenou stavbu, která musela být kvůli dřevomorce srovnána se zemí.

Přírodní materiály a nábytek na míru

Celé stavbě dominují přírodní materiály. Kamenné zdi v kombinaci se dřevem harmonicky korespondují s usazením chalupy v horské přírodě. V interiéru byl znovu využit kámen ze zbořené roubenky. Architekti v duchu bývalé roubenky ponechali i u novostavby malá tabulová okna. Vyjma dvou starožitných skříní a židlí u jídelního stolu navrhovala veškerý nábytek Ivana Dombková. Vše bylo zpracováno tak, aby se při realizaci na stavbě plynule střídaly jednotlivé profese od elektrikářů, saunařů, krbařů, tesařů a dalších pracovníků. V chalupě je podlahové vytápění, teplo proudí z elektrokotle a zároveň se lze příjemně ohřát i u krbu.

Chalupa umožňuje nocleh pro spoustu přátel

Přestože se původně počítalo v roubence s pětičlennou rodinou, bez problémů tu může nocovat i 15 lidí. Nocleh je totiž možný i na galerii. Z přízemí, které tvoří hlavní obývací místnost fungující jako jídelna i kuchyně, se po ocelových schodech vystoupá do prvního patra, kde najdeme 3 ložnice, koupelnu a menší pokoj umožňující vstup na půdu, kde se dá také přespat. Pod vikýřem, na němž architekti v návrhu trvali, vznikl v koupelně ideální prostor pro sprchu a v ložnicích zase pro postele. 

Wellness se saunou přímo v horách

Do horské chalupy se vešlo i luxusní wellness s parní i finskou saunou, vířivkou a přístupem k bazénku. Majitelé si saunu mohou nechat rozehřát na dálku, aby do ní hned po příjezdu do chalupy mohli vplout. Vířivka je vizitkou známé české firmy USSPA z Dolní Dobrouče, která je vyrábí přes 20 let a zajišťuje k nim i perfektní servis.

Zdroj: www.bydlo.cz/ID_arch

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejlepší projekty

Vila na venkově

Dřevostavba Easy 48

byt Dělnická

Barevný interiér

Hravý a útulný domov

Skandinávií inspirovaný interiér

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bývalý statek z roku 1850 po kompletní rekonstrukci

Opravila dům po prarodičích a zachránila tak desítky vzpomínek

Rekonstrukce stoletého rodinného domu se stodolou

Roubenka s moderní přístavbou a bio bazénem

Namísto dřevostavby bydlí ve zrekonstruované sýpce

Bydlení s nádechem skandinávie