Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rekonstrukce bytu z poloviny minulého století

Pod vedením architekta Marka Abramoviče z ateliéru Abrama architekti prošel výraznou proměnou byt nacházející se na rozhraní Starého Města a Ružinova. Po rekonstrukci získal pojmenování Byt55 a stal se domovem pro mladý pár, který by rád založil rodinu.

Pod vedením architekta Marka Abramoviče z ateliéru Abrama architekti prošel výraznou proměnou byt nacházející se na rozhraní Starého Města a Ružinova. Po rekonstrukci získal pojmenování Byt55 a stal se domovem pro mladý pár, který by rád založil rodinu.

Třípokojový byt o velikosti 80 m2 se nachází v bytovce, která byla postavena v 50. letech minulého století. Cílem architekta tak v závislosti na přání mladého páru bylo přizpůsobit bydlení moderní době, otevřít jeho místnosti, vpustit do nich dostatek světla a v neposlední řadě oddělit denní a noční zónu. Došlo tedy k výrazné změně dispozic bytu, kterou umožnil konstrukční systém domu – železobetonový skelet s nenosnými vnitřními příčkami.

Originální železobetonový překlad

V rámci rekonstrukce našla kuchyně své nové místo v obývacím pokoji propojeném s jídelnou a volně ústícím do vstupní haly. Vznikl tak příjemný vzdušný prostor, ve kterém může společný čas trávit celá rodina. Výrazným prvkem této centrální zóny je přitom přiznaný železobetonový překlad doplněný posuvným policovým regálem. Díky všudypřítomným světlým tónům dřeva, bílé výmalbě a černým akcentům nepůsobí tento industriální prvek v prostoru nadmíru výstředně. Splývá s barvou šedých závěsů a dodává interiéru jistou dávku originality.

Betonová noha stolu od firmy Gravelli
Betonová noha stolu od firmy Gravelli
Foto: Pavel Kudiváni

S důrazem na minimalismus

Ve společenské zóně i v ostatních místnostech Bytu55 je kladen důraz na minimalismus. Díky skromnému výběru bytových doplňků, čistým liniím a vhodně zvolené střídmé kombinaci barev působí toto bydlení neuvěřitelně vzdušně. Mohou v něm naplno vyniknout tvary jednotlivých kusů nábytku či designových svítidel. O oživení poněkud neutrálního bydlení se starají především řezané a pokojové květiny. Smyslem pro fantazii zaujme i obraz v obývacím pokoji.

Přečtěte si také

Nestárnoucí skandinávský design

Termín skandinávský design neurčuje společný, či podobný design daných zemí. Jedná se spíše o marketingový nástroj, který má podporovat design severních lokalit. Je to spíše užitečný způsob, který…

Proměněná pracovna, ložnice i koupelna

V místě, kde se před rekonstrukcí nacházela kuchyně, vznikla po odstranění komory plnohodnotná místnost, která nyní slouží jako pracovna. Až přijde čas, promění se v dětský pokoj. Noční část bytu vedle toho zahrnuje velkou ložnici orientovanou do klidného vnitrobloku. koupelnu a toaletu. Koupelna přitom byla zvětšena právě na úkor ložnice. Její rozměry navíc opticky rozšiřuje působivá zrcadlová stěna. Namísto původní vany se zde nachází sprchový kout. Estetický i praktický dojem pak spoludotváří velkoformátové obklady s minimálními spárami a litá polyuretanová podlaha.

Pod vedením architekta Marka Abramoviče z ateliéru Abrama architekti prošel výraznou proměnou byt nacházející se na rozhraní Starého Města a Ružinova. Po rekonstrukci získal pojmenování Byt55 a stal se domovem pro mladý pár, který by rád založil rodinu.
Foto: Pavel Kudiváni

Sjednocení podlah v bytě

Jak už to tak bývá, rekonstrukce se neobešla bez komplikací. Architekt musel zohlednit celou řadu okolností, které ve starém bytě vyvstaly. Nakonec si ale poradil například s rozdílnými výškovými úrovněmi jednotlivých místností i s odlišnou skladbou původních podlah. Funkci vyrovnávací vrstvy tak na sebe vzal dřevěný nosný rošt, který byl zvolen především s ohledem na statické zatížení stropní konstrukce. Jako zvuková izolace zase posloužil písek pocházející z původní skladby podlahy. Ve výsledku se podařilo docílit jednotné úrovně podlahy i bezprahového přechodu mezi jednotlivými pokoji v bytě. Právě dřevěné parkety jsou jednou z nejvýraznějších ozdob tohoto interiéru. Vliesová podlaha se stromečkovým vzorem se táhne celým obytným prostorem a dodává mu tak na útulnosti i přirozené kráse.

Nábytek vyrobený na míru

V interiéru, jemuž dominují světlé barvy a přírodní materiály, je potěchou pro oko i nábytek doslova šitý na míru. Patří k němu kuchyňská linka a policová sestava v chodbě, v jejichž případě se šedá barva příjemně prolíná s dubovou dýhou, která se objevuje také na skříních v obývacím pokoji. Tuto barevnou kombinaci pak zajímavě rozbíjejí černé akcenty zastoupené kuchyňskou zástěnou či nikou s televizí. Na první pohled pak zaujmou i vcelku netradiční autorské prvky, ke kterým patří zejména již zmíněný posuvný policový regál, jídelní stůl s betonovou podnoží či kovový sušák na osušky v koupelně.

Jedná se tedy nejen o velice praktický, dostatečně světlý a otevřený interiér, ale i o velmi originální místo k bydlení, kterému nechybí svěží závan fantazie.

Foto: Pavel Kudiváni
Zdroj: www.abrama.sk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější projekty

Byt Cukrová

Dům pro mladou rodinu

Kuchyňa Pure Evermatt Antracit / Dub

Návrhy a realizace interiéru Vestec

Realizace interieru v rodinném domě

Interiér v novostavbě rodinného domu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Místo chaty mají vagón

Roubenka s moderní přístavbou a bio bazénem

Dům ze staré stodoly

Atriový dům s kamennou fasádou

Krásný dům kombinující tradici s modernou

Moderní dům pro děti

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock