Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Než začnete se stavbou nebo rekonstrukcí interiéru

Plánujete stavět, nebo rekonstruovat a nevíte na co si dát pozor? Přinášíme několik tipů a rad, na co byste neměli zapomenout. Rekonstrukce ani stavba nejsou jednoduchou záležitostí. Ikdyž si pozvete odborníky, je dobré vědět co můžete od projektu očekávat. Ne vždy se najdou odborníci na slovo vzatí a tak je dobré tomu alespoň trošku porozumět.

Na co si dát pozor

Vypracování projektové dokumentace svěřte odborníkům s dobrými referencemi. Mnohdy doporučení kamaráda, nebo někoho výrazně pod cenou, nemusí dopadnout tak jak byste zrovna očekávali. Každý architekt, nebo projektant by s vámi návrh měl konzultovat. Měl by vám být schopen vysvětlit proč se rozhodl pro to či ono uspořádání a vysvětlit vám koncept celého projektu. Je to váš budoucí domov a právě vy do toho máte co mluvit. Samozřejmě dejte na odborné rady a poznatky zkušenějšího z oboru. Ne vždy jsou všechny naše nápady proveditelné a projektanti to s námi také nemusí mít jednoduché. Mějte trpělivost a proberte společně vše co vám leží na srdci. Výsledný návrh pak bude o to dokonalejší a budete z něj mít radost.

Čím déle trvá stavba nebo rekonstrukce, tím méně jsme obezřetní a tíhneme ke kompromisům, které bychom na začátku neudělali. V tuto chvíli pak člověk nejvíce utrácí. Pokud přemýšlíte jestli pořídit něco méně kvalitního, zamyslete se a propočítejte si jestli se vám to opravdu vyplatí. Všechny zvolené materiály mají svá specifika. Prodiskutujte s odborníky vhodnost použití jednotlivých materiálů, ať už se jedná o podlahy, zateplení, fasádu, nábytek, nebo sanitární techniku. Například pokud máte děti, nebo zvířata jistě oceníte podlahu, která bude odolná mechanickému poškození a bude dobře omyvatelná. Vše se odvíjí od vašich osobních potřeb a životního stylu. Bydlení by mělo být vytvořeno na míru a podle vašich požadavků.

{related-articles}

Co je potřeba vyřídit

Podmínky pro stavby určuje zákon č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon). Je dobré si jej před stavbou prostudovat, nebo se poradit s odborníky. Pokud se chystáte postavit rodinný dům do 150 m2, je možné stavět na ohlášení, větší budovy vyžadují již stavební povolení. Je ale přesto potřeba splnit několik náležitostí a předložit potřebné dokumenty. Jako první potřebujete doklad prokazující vlastnictví daného pozemku, nebo stavby, pokud se jedná o rekonstrukci. Potřebujete také seznam vlastníků sousedících staveb či pozemků s jejich adresami a doložení o tom, že byli informování o vašem záměru začít stavět, nejlépe tedy s jejich podpisy. Dále je potřebný doklad o způsobilosti osoby řídící nebo dozorující stavbu, nebo rekonstrukci. Před početím stavby nebo rekonstrukce je nutné mít vypracovanou podrobnou projektovou dokumentaci a časový plán stavby.

Pokud se stavba nachází v chráněné krajinné oblasti, nebo patří mezi památkově chráněné objekty, jsou nutné další náležitosti a povolení od příslušných orgánů. S ohledem na plánované připojení k sítím (elektrickým, vodovodním, plynovým, dopravním) je potřeba získat stanoviska vlastníků veřejné infrastruktury, na které se budete napojovat. Nakonec je potřeba získat územní souhlas, nebo stavební povolení, které vydává stavební úřad. 

{reklama-0}

Pokud se vám z toho již teď protáčí panenky, svěřte rekonstrukci nebo stavbu do rukou odborným firmám. Ty již vědí co dělat, na co si dát pozor a jak správně postupovat. Nenechte se odradit a zkazit si náladu. Nakonec vám bude odměnou vaše vysněné bydlení. 

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější projekty

Baťovská vista

Obývák v kombinaci bordové a stříbrné.

Moderní mezonetový apartmán

Venkovní kuchyň s nerezovou pracovní deskou

Přírodní venkovská zahrada

Mátová ložnice v podkroví

Sledujte nás

Nejčtenější články

Proměna starého mlýna, který posledních dvanáct let chátral

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Dům s respektem k hmotnému odkazu

Ze starého fádního bytu vznikl stylový interiér

Jedinečný dům vyplnil proluku širokou pouhých 3,35 metrů

Překrásná roubenka obklopená pastvinami, lesy a rybníky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock