Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Netradiční dřevostavba za cenu bytu

Lze postavit rodinný dům za cenu malého bytu ve městě?  Černý dům v Kašubsku je krásným příkladem, že i s malým rozpočtem se nemusíte vzdát snu o životě ve vlastním stylovém domě.

Lze postavit rodinný dům za cenu malého bytu ve městě? Černý dům v Kašubsku je krásným příkladem, že i s malým rozpočtem se nemusíte vzdát snu o životě ve vlastním stylovém domě.

Kašubsko je neobvykle malebná oblast na severu Polska, bohatá na borové lesy, louky plné květin a křišťálově čistá jezera. V blízkosti jednoho takového jezera - jezera Gowidliński - leží místo odpočinku, které je úzce spjato s přírodou. Záměrem tohoto projektu bylo vytvořit jednoduchou, funkční a ekonomickou budovu, kterou lze využívat po celý rok. Vzhledem k tomu, že velká část pozemku je pokryta vzrostlými stromy, byl dům navržen do tvaru, který se svému okolí přizpůsobil.

Dřevostavba s vůní borovic

Dřevostavba o rozloze 67 metrů čtverečních navrhl slezský architekt Grzegorz Layer, který zohlednil řadu zásadních podmínek v projektu. Hlavní bylo, aby dům zapadl do prostoru mezi stromy, dostal kompaktní tvar a vše potřebné správně umístěné na omezený počet metrů čtverečních. Objekt, navzdory jeho malému měřítku a utlumené formě, vzbudil zájem a velmi rychle se proslavil, i díky prestižní soutěží Slezského vojvodství.

Lze postavit rodinný dům za cenu malého bytu ve městě?  Černý dům v Kašubsku je krásným příkladem, že i s malým rozpočtem se nemusíte vzdát snu o životě ve vlastním stylovém domě.

Budova má skeletovou strukturu a byla postavena týmem profesionálů, kteří se na tento typ stavby specializují. Hlavním zdrojem bylo místní dřevo borovic, které se v této části Polska tradičně využívá. V současné době je dům využíván hlavně v létě, ale snadno se v něm dá žít celoročně. V obývacím pokoji je krb s rozvodem, je zde také další elektrické topení. Výhodou dřevěné skeletové struktury je, že neexistují žádné tepelné mosty a interiér se rychle zahřívá. Na 67 m2 je prostor využit tak, aby se tam vešlo vše, co má v domě být. V přízemí najdeme na jedné straně centrálně umístěných schodů obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyňským koutem s přímým vstupem na terasu, a na druhé straně je WC, koupelna a hlavní ložnice. Nad nimi, pod asymetrickou střechou, jsou dva pokoje pro hosty a mezipatro. Design interiéru odpovídá fasádě s tím rozdílem, že borovicové desky zakrývající vnitřní stěny a strop si zachovaly svou přirozenou barvu, jako kontrast vůči venkovní fasádě.

Přečtěte si také

Postavte dům, ve kterém nebudete trpět alergiemi a nemocemi

V současné době je čím dál tím více lidí postiženo alergiemi. Může za to především nezdravé bydlení, kterým se lidstvo mílovými kroky vzdaluje od přírody. Odsunutí přírodních stavebních materiálů na…

Místo využité na maximum

I když má dům poměrně omezený obytný prostor, šikovně navržený obývací pokoj působí skutečně prostorně. To je do značné míry způsobeno výškou místnosti, která se v nejvyšším bodě pohybuje od 1,9 do 4 m. Teplý odstín přírodního dřeva byl prohlouben světle šedými podlahami a černou kuchyňskou linkou, zakončenou šedým betonovým krbem. Naproti, blíže ke skleněným dveřím na terasu, je posezení s pohovkou, křesly a malým stolem. Na protější stěně je dlouhý jídelní stůl obklopený barevnými židlemi. Dalším černým doplňkem je kovové zábradlí podél schodů a v mezipatře. Prostor pod schody je využit pro vestavěné skříně. Okna jsou nepravidelně uspořádaná tak, aby nejen dobře osvětlovala místnosti, ale také rámovala nejrůznější výhledy ven.

Dům v Kašubsku stojí stejně jako garsoniéra ve městě. V přepočtu vyšel na 1 174 000 Kč.  Náklady na výstavbu a provoz budovy nejsou vysoké, což byl jeden z hlavních předpokladů návrhu. Projekt je dalším důkazem toho, že nepotřebujete obrovské množství peněz na stavbu domu, který splňuje očekávání, vyhovuje životnímu prostředí, je ekonomický, ale také zajímavý z hlediska designu.

Zdroj: www.grzegorz.layer.com.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější projekty

Prostorná kuchyně s velkým barem

Dnes do žluté

Dům s knihovnou pro kočky

Byt s ukrytým pokojem

Dětský pokoj pro mladou slečnu #3

Rodinný dům Všenory

Sledujte nás

Nejčtenější články

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

V jednoduchosti je krása – moderní dům v chráněné oblasti

Naprosto okouzlující chata v přírodě

Dům plný překvapení zrekonstruovaný od základů

Holubí dům