Vaříme Přidáno: 11. 4. 2018

Medvědí česnek, zázrak našich lesů

Bylinky a potraviny pocházející z přírody jsou mezi lidmi v posledních letech čím dál oblíbenější. Jinak tomu není ani v případě medvědího česneku, jenž je hitem posledních let. Kde tuto zdravou bylinku najdeme? A jaké jsou její léčivé vlastnosti? To najdete v tomto článku.

Bylinky a potraviny pocházející z přírody jsou mezi lidmi v posledních letech čím dál oblíbenější. Jinak tomu není ani v případě medvědího česneku, jenž je hitem posledních let. Kde tuto zdravou bylinku najdeme? A jaké jsou její léčivé vlastnosti? To najdete v tomto článku.

Co je medvědí česnek?

Říká se, že sílu medvědího česneku znali a využívali již staří Germáni. Věřili, že jim tato bylinka dodá medvědí sílu. Možná to bylo způsobeno tím, se povídá i o tom, jak se medvědi po dlouhém zimním spánku snaží načerpat energii z něčeho silného – a to má být právě medvědí česnek.

Druhové jméno česneku medvědího je Allium Ursinum. Je to odvozeno od slova ursus, což je medvěd – opět se tím dostáváme k medvědí teorii. Tak jako tak, lidé v dávných kulturách z česneku vařili silnou polévku, která jim měla dodávat energii, ale i léčit.

 K čemu je medvědí česnek dobrý?

Medvědí česnek v sobě ukrývá vitaminy A, B a C. Dále to je zinek, železo, vápník, hořčík a další tělu-prospěšné látky. Díky této kombinaci lze medvědí česnek nazývat přírodním antibiotikem i antimykotikem. Navíc působí i protizánětlivě. Což znamená, že jej můžete používat při nachlazení, chřípce a respiračních onemocněních. Mezi jeho další nesporné plusy patří i jeho schopnost pro podporu srdce, čištění krve, regulaci krevního tlaku. Díky jeho léčebným účinkům jej můžeme užívat i při detoxikaci jater, ledvin – i močového měchýře. A plísně v organismu? S těmi zatočí taktéž.

Jak medvědí česnek poznáme?

Svým vzhledem nám může medvědí česnek připomínat konvalinku, avšak ta je jedovatá. Medvědí česnek má řapíkaté kopinaté zelené listy, které vyrůstají ve spodní části lodyhy. Na rozdíl od konvalinek ale dorůstá i do výšky 40 centimetrů. Poznat ho můžeme i jednoduše. A to přičichnutím si k němu. Díky jeho štiplavé vůni si jej nelze s konvalinkou zaměnit.

Na co lze medvědí česnek použít?

Využití medvědího česneku v kuchyni je velmi všestranné. Listy si můžeme uchovávat několika způsoby, například zamrazením nebo sušením. Jako příklad můžeme uvést pesto z česneku (můžeme přidávat k těstovinám), ale i obyčejnou česnekovou pomazánku. Po prohýřené noci vás může postavit na nohy kvalitní česnečka.

A co vy? Také jste propadli kouzlu této zázračné bylinky?

Bylinky a potraviny pocházející z přírody jsou mezi lidmi v posledních letech čím dál oblíbenější. Jinak tomu není ani v případě medvědího česneku, jenž je hitem posledních let. Kde tuto zdravou bylinku najdeme? A jaké jsou její léčivé vlastnosti? To najdete v tomto článku. Bylinky a potraviny pocházející z přírody jsou mezi lidmi v posledních letech čím dál oblíbenější. Jinak tomu není ani v případě medvědího česneku, jenž je hitem posledních let. Kde tuto zdravou bylinku najdeme? A jaké jsou její léčivé vlastnosti? To najdete v tomto článku.
Další články: