Bydlení Přidáno: 9. 7. 2018

Jak vybrat odsavač par: obecné poučky neoblafnete

Autor: moje Bydlo.cz

Obecný parametr o účinnosti odsávání je v tomto případě jen hrubým vodítkem. Nejvíce záleží na stavebním řešení vaší kuchyně. I slabší digestoř v dobrých podmínkách podá větší výkon než drahá, přemotorovaná, ale pracující v prostoru.

Obecný parametr o účinnosti odsávání je v tomto případě jen hrubým vodítkem. Nejvíce záleží na stavebním řešení vaší kuchyně. I slabší digestoř v dobrých podmínkách podá větší výkon než drahá, přemotorovaná, ale pracující v prostoru.

Staré, ale stále platné pravidlo říká, že vzduch by se měl v místnosti vyměnit za hodinu asi desetkrát. Když bude mít vaše kuchyně například objem 35 M3, měli byste mít přístroj o minimálním výkonu 350 m3. Z toho je vidět, že podobný prostor (4x3 m) v běžné stavební výšce by měl obsloužit prakticky každý odsavač na trhu.

Odtah bez zatáček nebo do komína

Ideální je, když se kuchyň a její odvětrání plánují už při stavbě. Ne nadarmo se říká, že když má vedení odvětrání víc než dvanáct metrů a tři kolena, už ho nemusíte stavět, protože digestoř jako by tam nebyla.

Pro podobné situace se nabízí takzvané externí jednotky. To v podstatě znamená, že digestoř nemá motor. Ten se umístí až nahoru, například do podkroví, na vnější zeď. Stojí to tisíce navíc za jednotku samotnou, i vestavba je složitější, ale taková jednotka může mít podstatně vyšší výkon, protože nebude rušit v interiéru.

Ostatně na hlučnost obecně si dejte pozor už při koupi. Ptejte se, jak to že některý komínový odsavač prodávají už za dva tisíce korun a jiný za devět. Buďte nekompromisní - nechejte si ho v prodejně spustit. Vy s ním budete trávit hodiny a roky v kuchyni - ne prodavač, který vám vnutil výrobek z výprodeje. Komínové digestoře najdete zde

Vybíráme digestoř? Pozor na hlučnost a zpětnou klapku!

Při výběru digestoře bychom jako první měli sledovat výkon. Ten udává, kolik metrů krychlových vzduchu digestoř vyčistí za hodinu. Ty nejslabší a také nejlevnější mají výkon 200—400 m3/h, ty nejsilnější dokážou přefiltrovat i 1000—1400 m3/h. Digestoře nabízejí možnost minimálně 3 stupňové regulace otáček. Nejlépe je vybrat takovou, která požadovanou hlučnost splnňuje při použití druhého stupně. Třetí stupeň využijete krátkodobě při zvýšené potřebě odsávání (například, když něco připálíte) a zvýšený hluk tu chvilku přežijete. 

Také je potřeba ověřit, zda je digestoř vybavená zpětnou klapkou, což hlavně u těch levných výrobků nebývá pravidlem. Pokud zpětnou klapku nemá, je vhodné ji dokoupit, jinak vám bude v zimě do kuchyně přes digestoř proudit studený vzduch a ven utíkat draze zaplacené teplo!

TIP: Pokud zvolíte odtah, nezapomeňte, že pro optimální výkon a nízkou hlučnost, musí být odtahové potrubí co nejkratší a mít co nejméně ohybů.

Zdroj:  PR článek FAVI , foto: Mora
Další články: