Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak se zbavit plísně v koupelně a jak předcházet jejímu vzniku

Ideální podmínky pro vznik plísní je teplé a vlhké prostředí. Jeden z nejčastějších a nejnebezpečnějších druhů plísní je černá plíseň, která se často vyskytuje právě v koupelnách.

Ideální podmínky pro vznik plísní je teplé a vlhké prostředí. Jeden z nejčastějších a nejnebezpečnějších druhů plísní je černá plíseň, která se často vyskytuje právě v koupelnách.

Plíseň často pokrývá silikonové těsnění na vaně, gumové těsnění u pračky, spáry dlaždiček napojujících se na umyvadlo, sprchový kout i vanu. Kromě toho, že je plíseň neestetická a nevzhledná, je i zdraví škodlivá. Její drobné částečky - spóry se dostávají do vzduchu, a my ji vdechujeme. Dalším problémem souvisejícím s plísněmi je, že pokud důkladně neodstraníme byť malou a začínající plíseň, dokáže se velmi rychle šířit na další prostory bytu.

Nevytvářejme podmínky pro vznik plísní

Základem je koupelnu po sprchování, koupání nebo praní důkladně vyvětrat. Pokud nemáte v koupelně okno, je důležité alespoň nechat otevřené dveře, kterými dokáže vzdušná vlhkost proniknout do jiných prostor a snížit tak svou koncentraci. Ideální je, pokud je v koupelně zabudovaný odsavač par nebo ventilátor. Jinou možností je aplikovat do koupelny prostředek nebo přístroj na pohlcování vlhkosti. Ten dokáže ustálit vlhkost na standardních 40 - 50%, což je akceptovatelné rozmezí vzdušné vlhkosti.

Ideální podmínky pro vznik plísní je teplé a vlhké prostředí. Jeden z nejčastějších a nejnebezpečnějších druhů plísní je černá plíseň, která se často vyskytuje právě v koupelnách.
Foto: Rako

Pravidelná hygiena

Kromě tepla a vlhkosti se plíseň tvoří díky organickým živinám (vlasy, kousky kůže, chlupy a podobně). Nezbytné je proto udržovat prostory čisté a zbavené jemných a drobných nečistot. Například spáry mezi kachličkami se čistí relativně obtížně, ale právě kondenzace vlhkosti ve spárách mezi nimi je živnou půdou pro vznik plísní. Kachličky jsou hladké a čistí se lépe, avšak ve spárách vždy mohou zůstat jemné zůstatky plísňových zárodků, z nichž se rozšíří další plíseň.

Přečtěte si také

Jak na úložné prostory v malé koupelně

Dva problémy, se kterými se lidé potýkají dnes a denně – malá koupelna a nedostatek úložných prostorů v ní. Ne každému bylo dopřáno velké koupelny, kterou můžeme vidět v mnohých amerických filmech.…

Účinné chemické přípravky

Vždy je lepší prevence, ale pokud už potřebujete bojovat se vzniklou plísní, nebojte použít k tomu určených chemických přípravků. Většinou obsahují aktivní chlor, alkoholy, amoniové sloučeniny, aldehydy a jejich deriváty, peroxidové sloučeniny a jiné. Existují už i barvy určené na stěny nebo spáry, které nevyžadují likvidaci předešlých plísní, ale svým nátěrem plísně zahubí a zabraňují vzniku dalších.

Pokud nejste příznivci komerčních chemických přípravků, existuje mnoho receptů, jak eliminovat už existující plíseň a jak působit preventivně proti jejímu vzniku. Za účinné prostředky z domácího prostředí na odstranění plísní se považuje například 3% roztok peroxidu vodíku, nebo čistý alkohol - líh, které se rozprašují na postižená místa. Rovněž je účinný ocet nebo jedlá soda smíšená v poměru 1: 1 s vodou na pastu. Po aplikaci těchto domácích prostředků, které můžeme nechat působit 30 minut, při větším rozsahu plísní i celou noc a následně plíseň odstraníme vlhkou houbou.

Foto: Rako

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější projekty

Interiér Smetanovo nábřeží

Moderní kuchyně

Tématické dětské pokoje

ZEN HOME u Pardubic

Byt, ve kterém je radost bydlet

Nádherný dům s luxusními dřevinami

Sledujte nás

Nejčtenější články

Dům pro zralý manželský pár

Panelákový byt v chalupářském stylu

Chalupa jako pasivní úsporná novostavba

Rekonstrukce a dostavba větrného mlýna ve Zbyslavicích

Luxusní maringotka

Originální podkrovní bydlení na Vinohradech