Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Ekologický dům ve skandinávském stylu

Nenápadný dům schovaný za keři. Z dálky vypadá jako stodola ztracená v neprostupné zeleni. Ale není to obyčejný dům. Skrývá spoustu překvapení a neobvyklých řešení.  S ohledem na přírodu a prostředí okolo a přitom s veškerým moderním zázemím. To je hlavní téma jednoho poklidného bydlení u Baltského moře.

Nenápadný dům schovaný za keři. Z dálky vypadá jako stodola ztracená v neprostupné zeleni. Ale není to obyčejný dům. Skrývá spoustu překvapení a neobvyklých řešení. S ohledem na přírodu a prostředí okolo a přitom s veškerým moderním zázemím. To je hlavní téma jednoho poklidného bydlení u Baltského moře.

Inspirace z Norska

Myšlenka zařízení domu majitele napadla v Norsku. ,,Manžel tam jezdil na školení. Spolu jsme tam pak byli na mnoha návštěvách a zaujala nás velmi tamní architektura. Domy s dvojitými střechami nás inspirovaly. Pro náš dům jsme se rozhodli vytvořit svou variaci na takovou střechu, kdy kromě klasické šikmé střechy je z průčelí domu ještě jedna, vytvářející zastřešený vstup do domu. Také barvou domu jsme se v tamním prostředí nechali inspirovat. Barva vybledlého dřeva větrem a deštěm, až se stříbrným vzhledem, to bylo to co jsme chtěli již od začátku." Říká majitelka domu paní Agnieszka. Dnes se takového efektu nemusí dosáhnout pouze čekáním až dřevo zbledne. Existují nátěry, které takový odstín vytvoří ihned a není potřeba čekat. Vyhnete se tak postupnému zdlouhavému procesu, během kterého je dřevo flekaté a barevně nestejnorodé. Ale zpět k samotnému domu. 

Bydlení u moře

Tento dům se nachází na Ostrově Sobieszewo v Polsku a od moře je vzdálen jen 15 minut chůze. Majitelka prý kousek odsud vyrostla a tak je pro ní toto prostředí pro život přirozené. V okolí je stará pila a příroda s travinami, které se při větru krásně třesou a šustí. 

Nenápadný dům schovaný za keři. Z dálky vypadá jako stodola ztracená v neprostupné zeleni. Ale není to obyčejný dům. Skrývá spoustu překvapení a neobvyklých řešení.  S ohledem na přírodu a prostředí okolo a přitom s veškerým moderním zázemím. To je hlavní téma jednoho poklidného bydlení u Baltského moře.

Paní Agnieszka si dům navrhla sama. Přemítala nad rozvržením pokojů a formovala své představy, aby naprosto vyhovovaly jejich požadavkům. Veškeré nápady a návrhy pak předala konstruktérovi, aby dořešil a vypočítal technické záležitosti a bylo vše v nejlepším pořádku. Majitelé měli představu mít vše ze dřeva, ale nepřáli si aby to vypadalo jako v klasických horských chatách. Stěny jsou zde dvojité a obložené mazurským smrkem. V prostoru mezi stěnami je izolace tvořená přírodními vlákny, které zajišťují zateplení domu. Aby byl dům ekologický a více samostatný instalovali zde také tepelné čerpadlo a solární panely. 

Netradiční řešení a praktičnost 

Duch Skandinávie je také viditelný uvnitř. Dřevo na stěnách i stropech je bělené, takže téměř září. Podlahy jsou ve stejném odstínu. Aby nic nenarušovalo dřevěnou tvář interiéru, v kuchyni i koupelně jou použity pásy průhledného tvrzeného skla namísto kachliček. Realizace tohoto nápadu ale nebyla údajně snadná, protože dřevo postupně pracovalo. 

Okna jsou v domě také atypická. Majitelka chtěla mít v domě své soukromí a nechtěla aby zde bylo vidět od sousedů. Proto jsou okna zvolena právě takto a je hojně využito i oken střešních. Na terase je pak také vytvořena rákosová zástěna. Rodina má takto své plné soukromí. Celý koncept doplňuje zahrada s úžasnými variacemi okrasných travin a borovic. Cestičky a terasa je vyrobena z již použitého dřeva, stejně jako lávka k pláži. Vše vypadá přirozeně a nevyžaduje každodenní údržbu. Pouze sekání trávy a seřezání okrasných travin jednou za rok. No není to ideální pohoda? 

V tomto domě se snaží rodina žít ekologicky. Přikládají velkou důležitost tomu co jí, jak s odpadem zachází a jak svým počínáním ovlivňují okolí. I nábytek zde je z velké části tvořen renovovanými originály. A co vy? Necháte se také inspirovat? 

Štítky:
Zdroj: fotky: Rafał Lipski

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejlepší projekty

Vila na venkově

Dřevostavba Easy 48

Bungalov ve svahu pro mladou rodinu

byt Dělnická

Barevný interiér

Hravý a útulný domov

Sledujte nás

Nejčtenější články

Opravila dům po prarodičích a zachránila tak desítky vzpomínek

Bývalý statek z roku 1850 po kompletní rekonstrukci

Namísto dřevostavby bydlí ve zrekonstruované sýpce

Okouzlující mezonet ve Švédsku

Originální adventní věnce

Roubenka s moderní přístavbou a bio bazénem